Pribina Cup 2017

Nitra, Slovakia,   14 April 2017 – 22 April 2017

Official results for Meter 15 on task 1 (14 April 2017)

Turnpoints:005AGROKOMPLEX - 241RAKYTA - 111CHOTIN - 039CAKA - 001NITRA
Task distance: 172.23 km
Task info:Maximum Points: 582 ; Day factor = 0,758
# OP CN Contestant Glider Handicap Start Finish Time Speed Distance Points
1. AR
Bjorn Gintzel
LS 8/15m 111.7 13:36:31 16:06:27 2:29:56 68.92 km/h 172.23 km 441
2. VI
Witold Czarnik
Ventus 2b 116.3 13:51:36 16:48:36 2:57:00 58.38 km/h 172.23 km 431
3. W8
Karel Novak
LS 8/15m 111.7 13:59:16 171.69 km 422
4. JB
David Mach
LS 8/15m 111.7 14:02:55 171.02 km 420
5. S2
Simon Schröder
LS 8/15m 111.7 13:57:20 167.29 km 411
6. CM
Dennis Huybreckx
LS 8/15m 111.7 13:56:13 166.82 km 410
7. PB
Ambrus Vancso
Ventus bt/15m 111.5 13:57:46 164.37 km 404
8. TH
Tim Huybreckx
Discus 2b 111.8 14:02:38 164.07 km 403
9. P2
Joris Vainius
LS 8/15m 111.7 13:59:39 163.70 km 402
9. FX
Dana Novakova
LS 8/15m 111.7 14:02:39 163.57 km 402
11. YU
Jef Kell
Discus 2b 111.8 13:57:27 163.55 km 401
12. LT
Jeroen Jennen
LS 8/15m 111.7 13:56:17 160.23 km 394
13. BP
Franz Poch
Discus 2b 111.8 13:35:38 160.11 km 393
14. CX
Karsten Leucker
Discus 2b 111.8 13:56:21 159.20 km 391
15. AS
Alexander Späth
Ventus 2a 117.1 13:56:40 166.55 km 390
16. Y
Jakub Pulawski
Discus 2a 112.6 14:00:02 158.12 km 385
17. ZR
Sorin Lingureanu
Ventus 2c/15m 116.3 14:01:08 161.96 km 382
18. ET
Aude Grangeray
Discus 2a 112.6 13:59:15 153.82 km 375
19. CFM1
Magali Decachard
Discus 2a 112.6 13:59:06 142.66 km 348
20. BB
Piotr Jarysz
LS 6a 113 14:04:42 140.38 km 341
21. GX
Hana Treslova
Discus 2a 112.6 14:02:56 77.68 km 189
22. EG
Jan Boruvka
Ventus c 114.4 14:02:17 77.48 km 186
23. IYB
Lukas Schmidt
Discus 2c/15m 111.8 13:57:07 64.44 km 158
24. FAX
Radek Krejcirik
Ventus 2a 117.1 13:25:47 23.41 km 55
25. AX
Mogens Hoelgaard
Discus 2a 112.6 13:59:34 11.29 km 28
26. HAL
Daniel Arday
Discus 2a 112.6 13:34:01 9.31 km 23
27. NF
Hans Buhlmann
LS 8/15m 111.7 13:33:56 7.76 km 19
27. 9S
Mike Hurlimann
Discus 2b 111.8 13:33:48 7.72 km 19
29. B2
Tizian Steiger
Discus 2b 111.8 13:34:43 4.12 km 10
30. ST
Pascal Brunner
Discus 2b 111.8 13:59:46 3.83 km 9
31. N6
Daniela Wilden
LS 8/15m 111.7 13:34:55 1.89 km 5
31. AP
Philip Joens
LS 7 107.9 14:15:48 1.88 km 5
DNS IR
Istvan Reti
Ventus 2a 117.1 0.00 km 0
DNF MC
Attila Korom
ASW 20/15m 110.3 0.00 km 0
DNF = Did not fly
DNS = Did not start