AZ CUP 2019

Zbraslavice, Czech Republic,   1 May 2019 – 11 May 2019

Pilots

CN Contestant Club Glider Class Handicap
MJ1 Milan Lojdl Martin Ventus 2cx Kombinovaná třída 121.6
PUP David Zapletal Mlada Boleslav Ventus c 17.6m Kombinovaná třída 117.3
JS Jan Zapletal Kromeriz LS-8-18 15m Kombinovaná třída 111.7
QX Martin Vnoucek Vlasim ASG 29E 18m Kombinovaná třída 121.3
GX Jan Viskot Breclav Discus 2a Kombinovaná třída 112.6
301 Vaclav Svoboda Plzen - Letkov LS-8-18 18m Kombinovaná třída 116.1
UP Tomas Suchanek GAC Benesov Ventus c 17.6m Kombinovaná třída 117.3
66 Petr Starek Zbraslavice HPH 304 SJ 18m 573kg Kombinovaná třída 116.1
MM Karl Schiffleithner SFC Tulln Duo Discus T 700kg Kombinovaná třída 111
EY Míša Rendla Zbraslavice Arcus M Kombinovaná třída 117.1
JET David Popovsky Rakovnik Ventus b 16.6m WL Kombinovaná třída 115.2
777 Jiri Pelucha Frydlant nad Ostravici Duo Discus 700kg Kombinovaná třída 111
JX Alena Netusilova Zbraslavice JS1-18m Kombinovaná třída 121.6
AW Roman Lanzendorf Letkov Ventus ct 17.6m Kombinovaná třída 115.9
LX Lenka Kuthanova AKCB JS1-18m Kombinovaná třída 121.6
NA Kucirek Kantor Havlickuv Brod EB 28 edition 28.3m Kombinovaná třída 125.3
Q Karel Krobath SFC Tulln Hph 304MS 18m 600kg Kombinovaná třída 116.7
SK Petr Koutny Krizanov LS-8-18 18m Kombinovaná třída 116.1
EB Petr Jiranek Touzim Ventus ct 17.6m Kombinovaná třída 115.9
TJ Jaromir Jedlicka Praha - Letnany Hph 304MS 18m 600kg Kombinovaná třída 116.7
NX Martin Hrivna Zbraslavice ASG 29E 18m Kombinovaná třída 121.3
WX Jan Horak Zbraslavice ASW-20A WL Kombinovaná třída 110.3
GO Ondrej Dupal GAC Benesov ASG 29E 18m Kombinovaná třída 121.3
YF Lubomir Doupal Kromeriz LS-8-18 18m Kombinovaná třída 116.1
DJ Jan Dersak Kralupy nad Vltavou HPH 304 SJ 18m 573kg Kombinovaná třída 116.1
IB Ivo Burda Zbraslavice Ventus 2cxm 18m 565kg Kombinovaná třída 119.6
EG Jan Boruvka Jicin Ventus c 17.6m Kombinovaná třída 117.3
AD Dusan Bernat LSV Kreis Pinneberg Ventus c 17.6m Kombinovaná třída 117.3
KB Karel Benisek Touzim Ventus ct 17.6m Kombinovaná třída 115.9
BL Petr Bartak Plzen - Letkov LS-6c 18m WL Kombinovaná třída 117.8
AR Jan Zahradka Hodkovice nad Mohelkou Std. Cirrus Klubová třída 98.6
V Jiri Vondracek Kladno ASW-19B Klubová třída 100.2
KAC Katerina Vojtova Slany Std. Cirrus Klubová třída 98.6
AH Linda Vasatova Mlada Boleslav ASW-19B Klubová třída 100.2
SJ Martin Urban Frydlant nad Ostravici LS 3a 15m Klubová třída 104.1
TX Pavel Svrcek Frydlant nad Ostravici LS 3a 15m Klubová třída 104.1
FY Jan Smekal Zbraslavice ASW-19 Klubová třída 100.2
A11 Simon Siska SGC Martin ASW-19B Klubová třída 100.2
KS Kristina Santruckova Podhorany ASW-15B WL Klubová třída 98.4
REX Jan Ratz Zbraslavice Std. Cirrus Klubová třída 98.6
LM Jan Pubec Plzen - Bory Std. Cirrus Klubová třída 98.6
75 Martin Piskacek Krizanov Std. Cirrus Klubová třída 98.6
A1 Dalibor Pek Rana Std. Cirrus Klubová třída 98.6
EF Vojtech Novotny Kralupy nad Vltavou LS-1f Klubová třída 100.1
CF Barbora Moravcova Zbraslavice ASW-19B Klubová třída 100.2
RR Jan Mittner Zbraslavice DG-101G Klubová třída 99.1
CON Matej Krestes Slany Std. Cirrus Klubová třída 98.6
T1 Lukas Koukal Plzen - Letkov ASW-15B Klubová třída 97.9
AK Lukas Kotek Frydlant nad Ostravici DG-200 Klubová třída 105
ST Jakub Kmosek Zbraslavice Std. Cirrus Klubová třída 98.6
O2 Tomas Jung Zbraslavice ASW-19B Klubová třída 100.2
LF Jan Hruska Tabor ASW-15B Klubová třída 97.9
76 Oldrich Houzvicka Frydlant nad Ostravici ASW-24 WL Klubová třída 105.4
T Ales Holoubek Jicin ASW-15B NG Klubová třída 97.9
RB Jiri Hodan Zbraslavice G 103 Twin Astir Klubová třída 95.1
FU Tomas Hlavacek Mlada Boleslav Std. Cirrus Klubová třída 98.6
HI Ivan Harasta Touzim ASW-15B Klubová třída 97.9
C1 Martin Grmela Zbraslavice Std. Cirrus Klubová třída 98.6
FR Martin Fric Rana ASW-19 Klubová třída 100.2
LW Jiri Fousek Rana Std. Cirrus Klubová třída 98.6
FF Frantisek Filandr Most Std. Cirrus Klubová třída 98.6
BK David Sachl Kralupy n.Vlt. DG 300 Klubová třída 103.7
BH Petr Brezina Frydlant nad Ostravici G 102 Astir CS Klubová třída 95.3
BJ Zdenek Boruvka Jicin Std. Cirrus Klubová třída 98.6
BW Anna Bordovska Mlada Boleslav Std. Cirrus Klubová třída 98.6
VB Viktor Becan GAC Benesov LS-1d Klubová třída 98.3
ZL Zdenek Balcarek Kromeriz Std. Cirrus Klubová třída 98.6

Latest winner

1. Ivan Harasta 105.43 km/h
2. Zdenek Balcarek 97.42 km/h
3. Barbora Moravcova 98.16 km/h
Updated: 11/05/2019, 08:36
1. Tomas Suchanek 130.60 km/h
2. Ondrej Dupal 131.11 km/h
3. Petr Koutny 124.29 km/h
Updated: 11/05/2019, 08:36

Latest task

Task 6, 10 May 2019
Task distance: 112.50 km  /  299.96 km  (205.35 km)
Task duration: 2:00:00
Updated: 10/05/2019, 15:50
Task 7, 10 May 2019
Task distance: 151.73 km  /  336.23 km  (243.42 km)
Task duration: 2:00:00
Updated: 10/05/2019, 15:49