FCC Gliding 2017

Prievidza, Slovakia,   23 April 2017 – 4 May 2017

Official results for 15 m Class on task 6 (1 May 2017)

Turnpoints:056Cigel - 164Kubinska_Hola - 317Selec - 169Kysucke_Nove_Mesto_Hill - 427Zlate_Moravce - 083FL040
Task distance: 408.77 km
Task info:Maximum Points: 1000 ; Day factor = 1,000
# OP CN Contestant Club Glider Handicap Start Finish Time Speed Distance Points
1. 2 YBI
Norbert Alin Scarlat
Romanian Airclub Discus 2a 112.6 13:16:49 18:35:00 5:18:11 77.08 km/h 408.77 km 1,000
2. 6 DI
Maros Divok
SNV Discus 2b 111.8 13:09:49 18:34:50 5:25:01 75.46 km/h 408.77 km 993
3. A
Przemysław Bartczak
Czestochowa LS 8 111.7 12:54:37 18:27:06 5:32:29 73.77 km/h 408.77 km 981
4. 8 YA
Alex Pop
Romanian Airclub Discus 2a 112.6 13:20:59 18:55:04 5:34:05 73.41 km/h 408.77 km 975
5. 8 CC
Thomas Hynek
SNVFlugschule ASKÖ Wien Ventus 2b 116.3 13:09:41 18:34:55 5:25:14 75.41 km/h 408.77 km 972
6. AU
Pavel Louzecky
Pribyslav LS 8a 111.7 12:54:37 18:34:51 5:40:14 72.09 km/h 408.77 km 969
6. EU
Miloslav Cink
Letkov LS 8a 111.7 12:54:36 18:35:14 5:40:38 72.00 km/h 408.77 km 969
8. 2 EG
Jan Boruvka
Jicin Ventus c 15m 114.4 13:18:43 19:07:53 5:49:10 70.24 km/h 408.77 km 945
9. 1 JB
David Mach
Hronov LS 8 111.7 13:17:00 372.02 km 748
10. 6 LM
Jakubcak & Sulirova
Mlynica DUO Discus XT 112.1 13:40:41 341.50 km 684
11. 2 JH
Benedikt Laho
Trnava Discus 2cT/15 m 111.8 12:30:55 327.37 km 658
12. 2 HM
Tibor Arpas
Nitra LS 8 111.7 12:55:12 325.70 km 655
13. 2 QZ
Jana Treslova
Rana ASG 29E 15 m 117.2 13:09:52 331.41 km 635
14. 2 FX
Dana Novakova
Mlada Boleslav LS 8 111.7 13:09:53 294.00 km 591
15. 2 GX
Jan Viskot
Breclav Discus 2a 112.6 13:18:12 294.41 km 587
16. 2 P2
Tomas Kuzmickas
Vilnius Aeroclub Ls 8 111.7 13:09:59 231.88 km 466
17. B
Jiri Kusbach
Holesov KKB-15 E 108.8 13:09:02 224.58 km 464
18. 1 LOT
Judyta Czyż
Ls 8 111.7 13:09:59 212.99 km 428
19. 2 VV
Mikolaj Zdun
Leszcynski Ls 6a 113 12:51:14 214.92 km 427
20. VI
Drahos Sitar
Aeroklub Prievidza Ventus 2b 116.3 13:05:03 216.94 km 419
21. DL
Vaclav Svoboda
Duo Discus 111 13:04:59 205.77 km 417
22. HX
Arturas Klimasauskas
Pociunai (Kaunas Gliding Club) LS 6 112.1 13:09:20 204.67 km 410
23. 1 POL
Arkadiusz Stefańczyk
Aeroklub Kielecki Duo Discus XLT 112.5 14:02:34 191.15 km 382
24. 1 IR
Istvan Reti
Alfoldi Repülőklub Ventus 2a 117.1 13:09:41 194.96 km 374
25. 2 IYB
Slavomir Valecko
Hranice Discus CS 109.2 13:09:49 124.88 km 257
26. 9 W8
Jana Veprekova
Dvur Kralove LS 8 111.7 13:09:29 74.13 km 148
27. 8 DC
Dariusz Czech
Stalowowolski LAK 19 15m 111.2 12:27:50 59.96 km 121
28. 6 HMI
Maciej Adamski
Leszno LAK 19T 15m 111.2 13:11:14 57.41 km 116
29. 1 7C
Iakov Shrage
Neboshevlino Ls 8tc 111.7 13:10:02 53.56 km 108
30. 4 DR
Jan Keher
Prievidza Discus CS 109.2 13:10:10 51.85 km 107
DNF SV
Sabecki Vytautas
LAK-17 115.9 0.00 km 0
DNF FL
Vladas Motuza
Pociunai Discus 2a 112.6 0.00 km 0
DNF = Did not fly