FCC Gliding 2018

Prievidza, Slovakia,   8 April 2018 – 19 April 2018

Pilots

CN Contestant Club Glider Class Handicap
AR Gintas Zube LT/KLAIPEDA ASG-29 /18m Combi class 120.9
YAI Andre Weidlich LSV Ruhr-Lenne Iserlohn Arcus T Combi class 117.1
AB Botond Szabadfi MALEV Aeroclub Arcus T Combi class 117.1
HE Arkadiusz Stefańczyk Aeroklub Kielecki ASG-29E /18m Combi class 120.9
B52 Tomasz Chudoment Podhalanski JS1-CTJ 18 EVO Combi class 121.9
GOL Adam Czeladzki Aeroklub Warszawski KKGT JS1-CTJ 21 Combi class 126.5
DJ Jan Divok Aeroklub SNV Discus 2T /18m Combi class 116.3
DT Tomasz Dul Aeroklub Wroclaw ASG-29E /18m Combi class 120.9
DX Danes Grula Medlanky ASG 29E 18m Combi class 120.9
CAR Lubomir Jakubcak Mlynica Arcus M Combi class 117.1
PL Piotr Jarysz Aeroklub Koninski ASG-29 Combi class 120.9
56 Jerzey Kolasinski Aeroklub Poznanski JS1-CTJ 18 EVO Combi class 121.9
AK Andreas Kessler Romanian Airclub ASG-29Es /18m Combi class 120.9
ZF Petr Krejcirik Hranice JS1-CTJ 18 EVO Combi class 121.9
RB Krzysztof Luniewski Olsztyn ASG-29Es /18m Combi class 120.9
3 Pirker & Wolff FAS-Wien Arcus M Combi class 117.1
QX Roman Mracek LETKOV ASG-29E /18m Combi class 120.9
AKI Jan Paepke SFC Riesa-Canitz LAK 17 AT 18m Combi class 118.2
ET Polutnik & Krasovic Aeroklub Celje Arcus M Combi class 117.1
A2 Andrzej Smielkiewicz Leszno ASG-29E /18m Combi class 120.9
ZB Zdislaw Bednarczuk Bielsko-Biala ASG-29E /18m Combi class 120.9
P Sebastian Kawa Aeroclub Bielsko Biala JS1-CTJ 18 EVO Combi class 121.9
IGC Petr Panek Aeroklub Dvur Kralove n/L JS1-B 18 Combi class 121.1
VB Vitaliy Borovik Novosibirsk Nimbus 4DM Combi class 122.9
ARI Marek Pechanec Luhačovice Arcus M Combi class 117.1
SCH Mikolaj Zdun Aeroklub Leszno SZD-48 Jantar std. 2 Club class 99.9
FSJ Stanislaw Wujczak Leszczyński SZD-48 Jantar std. 3 Club class 99.9
XII Adam Woolley Kingaroy Cirrus STD Club class 98.6
SN Uwe Wahlig Segelfluggruppe Bensheim e.V. LS-3 WL /15m Club class 104.4
IK Andrius Tamulenas Vilnianus aeroklubas LS-4 Club class 102.1
MZ Andrzej Szczerba Leszcznski SZD-48 Jantar std. 2 Club class 99.9
UY Oliver Sven Cape Gliding Club Std. Cirrus Club class 98.6
UT Krzysztof Sobiecki Bydgoski SZD-48 Jantar std. 2 Club class 99.9
VY Tomasz Smolski Radomski SZD-48 Jantar std. 3 Club class 99.9
AA Rafal Siankowski Radomski SZD-48 Jantar std. 3 Club class 99.9
1A Ferenc Tamas Szeged LS-3 /15m Club class 104.4
07 Jan Ratz ZBRASLAVICE Std. Cirrus Club class 98.6
JE Frantisek Pycha Chrudim Std. Cirrus Club class 98.6
PIF Slavomir ml Piskaty Kunovice Std. Cirrus Club class 98.6
XC Petra Piskata Hranice Std. Cirrus Club class 98.6
KP Krzysztof Pienkowski Bielsko-Bialski LS 4 Club class 102.1
QQ Juliusz Pieniazek Podhalanski SZD-55 Promyk Club class 103.4
BK Karol Pawlicki Stalowowolski SZD-48 Jantar std. 3 Club class 99.9
DN Daniel Nowicki Aeroklub Bydgoski ASW-19B Club class 100.2
EMI Lumir Motyka Frydlant LS-1f Club class 100.1
VS Tim Milner Wolds gliding Club Std. Cirrus Club class 98.6
YL Jerzy Mikolajczyk AZM Plock LS-4 Club class 102.1
LK Jaroslaw Michaluk Radomski SZD-48 Jantar Club class 100
CX David Mach Hronov Std. Cirrus Club class 98.6
DA Piotr Ligwinski Czestochova SZD-48 Jantar std. 3 Club class 99.9
BZ Tomasz Krok Leszno SZD-48 Jantar std. 3 Club class 99.9
J1 Krzysztof Kotarski Aeroklub Nadwiślańsk ASW-19B Club class 100.2
MC Attila Korom ARK ASW 20 Club class 108.1
MRrrr Agata Kaszczuk Wrocław LS-1f Club class 100.1
7W Peter Kassai MALEV Discus Club class 105.5
JAY Piotr Jaszczuk Aeroklub Orlat Deblin ASW 19B Club class 100.2
SB Marek Sawczuk Warszawski ASW 20 Club class 107.1
FR Fryderyk Rzymanek Radomski SZD-48 Jantar std. 3 Club class 99.9
VE Konrad Jaczkowski Częstochowski Discus CS Club class 104.6
G1 Wojciech Izdebski Gdansk DG 100 Club class 99.1
TK Marek Herbreder Szcecin SZD-55 Promyk Club class 103.4
NE Darius Gudziunas Vilniaus Aeroklubas SZD-48 Jantar std. 2 Club class 99.9
C Zbigniew Górecki Łódź LS1-f Club class 100.1
DD Peter Gonczi Malev Janus C (FG) Club class 103.7
LW Jiri Fousek Rana Std. Cirrus Club class 98.6
VI Jacek Flis Ziemi Zamojskiej / KKGT SZD-48 Jantar std. 2 Club class 99.9
EM Arkadiusz Downar Warmińsko-Mazurski Centrair C-101A Pegase Club class 100.6
30 Aleksandar Diklic Zrenjanin DG-100 Club class 99.1
GC Gerhard Cieply Aeroklub Leszczyński LS1-f Club class 100.1
T Lukas Benedikt AK Trnava Janus CM (FG) Club class 104.5
ZL Zdenek Balcarek Aeroklub Kromeriz Std. Cirrus Club class 98.6
CC Arkadiusz Bajura Czestochowa Mini-Nimbus c Club class 104.4
HAL Daniel Arday Malév Discus 2a 15 m class 112.6
HM Tibor Arpas Nitra LS-8st /15m 15 m class 111.7
A Przemysław Bartczak Czestochowa LS-8 15 m class 111.7
JB Miloslav Cink Letkov LS-8b 15 m class 111.7
DC Dariusz Czech Stalowowolski LAK 19 15m 15 m class 109.7
LOT Judyta Czyż Bielsko Bialski LS-8 15 m class 111.7
DI Maros Divok SNV Discus 2b 15 m class 111.8
RP Lukasz Grabowski Aeroklub Wloclawski SZD-56-2 Diana-2 15 m class 118.7
IR Istvan Reti Alfoldi Repülőklub Ventus 2a /15m 15 m class 117.1
B Jiri Kusbach Holesov KKB 15E-FES 15 m class 108.8
DR Jan Keher Prievidza Discus CS 15 m class 108
HX Arturas Klimasauskas Pociunai (Kaunas Gliding Club) LS-6 15 m class 112.1
AX Radek Krejcirik LKHN Hranice Ventus 2a /15m 15 m class 117.1
ZM Tomas Kuzmickas Vilnius Aeroclub LAK 19/15m 15 m class 109.7
JH Benedikt Laho Trnava Discus 2T /15m 15 m class 111.8
FX Pavel Louzecky Pribyslav LS-8a 15 m class 111.7
FL Vladas Motuza Pociunai Discus 2a /15m 15 m class 112.6
AU Dana Novakova Mlada Boleslav LS 8 15 m class 111.7
JW Jan Pavlik Krizanov LS-8 15 m class 111.7
YA Alex Pop Romanian Airclub Discus 2a /15m 15 m class 112.6
YBI Norbert Alin Scarlat Romanian Airclub Discus 2a /15m 15 m class 112.6
GP Iakov Shrage Neboshevlino GP 15 E Jeta 15 m class 112.4
Y Mateusz Siodloczek Rybnik Discus 2a 15 m class 112.6
EU Jana Treslova Rana LS 8 15 m class 111.7
ZS Trojan & Blatak Chrudim Duo Discus T (700kg) 15 m class 111
P2 Joris Vainius Vilnius LS-8 /15m 15 m class 111.7
IYB Slavomir Valečko Hranice Discus CS 15 m class 108
PB Ambrus Vancso Dunaferr Ventus bt /15m 15 m class 111.5
W8 Jana Veprekova Dvur Kralove LS 8 15 m class 111.7
GX Jan Viskot Breclav Discus 2a /15m 15 m class 112.6
I Joanna Biedermann Aeroclub Nadwislanski Discus 2a /15m 15 m class 112.6
QZ Ondrej Bordovsky Krnov ASG-29E /15m -525kgQZ 15 m class 117.1
VI Drahos Sitar Aeroklub Prievidza Ventus: 2b 15 m class 116.3

Latest winner

1. Darius Gudziunas 92.62 km/h
2. Peter Kassai 96.61 km/h
3. Jacek Flis 90.30 km/h
Updated: 10/06/2018, 14:30
1. Radek Krejcirik 119.77 km/h
2. Ondrej Bordovsky 118.17 km/h
3. Norbert Alin Scarlat 111.14 km/h
Updated: 23/05/2018, 12:25
1. Sebastian Kawa 125.64 km/h
2. Roman Mracek 119.81 km/h
3. Piotr Jarysz 119.60 km/h
Updated: 22/05/2018, 15:09

Latest task

Task 9, 19 Apr 2018
Task distance: 187.83 km  /  369.95 km  (277.09 km)
Task duration: 3:00:00
Updated: 19/04/2018, 16:33
Task 9, 19 Apr 2018
Task distance: 208.27 km  /  391.56 km  (298.39 km)
Task duration: 3:00:00
Updated: 19/04/2018, 15:13
Task 9, 19 Apr 2018
Task distance: 221.62 km  /  425.35 km  (322.01 km)
Task duration: 3:00:00
Updated: 19/04/2018, 16:33