FCC Gliding 2018

Prievidza, Slovakia,   8 April 2018 – 19 April 2018

Results for 15 m class on 14 April 2018, Task cancelled

Turnpoints:051Dolina - 376Zubrzyca Gorna C - 178Makytka - 081Helpa - 133Krpelany - 034Bystricany - 247Prievidza
Task distance: 505.03 km
Task info:Maximum Points: 1000 ; Day factor = 1,000, Completion factor = 1,000 ; Start time interval = 0min
# OP CN Contestant Club Glider Handicap Start Finish Time Speed Distance Points
1. YBI
Norbert Alin Scarlat
Romanian Airclub Discus 2a /15m 112.6 12:53:31 17:07:31 4:14:00 119.30 km/h 505.03 km 1,000
2. QZ
Ondrej Bordovsky
Krnov ASG-29E /15m -525kgQZ 117.1 12:52:15 16:57:36 4:05:21 123.51 km/h 505.03 km 993
3. AX
Radek Krejcirik
LKHN Hranice Ventus 2a /15m 117.1 12:52:12 16:58:27 4:06:15 123.05 km/h 505.03 km 987
4. DI
Maros Divok
SNV Discus 2b 111.8 12:46:21 17:09:42 4:23:21 115.06 km/h 505.03 km 956
5. Y
Mateusz Siodloczek
Rybnik Discus 2a 112.6 12:57:26 17:19:41 4:22:15 115.55 km/h 505.03 km 952
6. JB
Miloslav Cink
Letkov LS-8b 111.7 12:46:00 17:19:48 4:33:48 110.67 km/h 505.03 km 901
7. FX
Pavel Louzecky
Pribyslav LS-8a 111.7 12:45:59 17:20:25 4:34:26 110.42 km/h 505.03 km 897
7. JW
Jan Pavlik
Krizanov LS-8 111.7 12:31:18 17:05:49 4:34:31 110.38 km/h 505.03 km 897
9. RP
Lukasz Grabowski
Aeroklub Wloclawski SZD-56-2 Diana-2 118.7 12:45:40 17:04:55 4:19:15 116.88 km/h 505.03 km 892
10. HM
Tibor Arpas
Nitra LS-8st /15m 111.7 12:31:21 17:12:24 4:41:03 107.82 km/h 505.03 km 864
11. AU
Dana Novakova
Mlada Boleslav LS 8 111.7 12:42:47 17:26:09 4:43:22 106.94 km/h 505.03 km 852
12. GX
Jan Viskot
Breclav Discus 2a /15m 112.6 12:31:25 17:14:47 4:43:22 106.94 km/h 505.03 km 841
12. YA
Alex Pop
Romanian Airclub Discus 2a /15m 112.6 12:53:33 17:37:01 4:43:28 106.90 km/h 505.03 km 841
14. ZS
Trojan & Blatak
Chrudim Duo Discus T (700kg) 111 12:43:52 17:36:51 4:52:59 103.43 km/h 505.03 km 815
15. LOT
Judyta Czyż
Bielsko Bialski LS-8 111.7 12:43:15 17:37:14 4:53:59 103.07 km/h 505.03 km 802
16. VI
Drahos Sitar
Aeroklub Prievidza Ventus: 2b 116.3 12:37:18 17:21:29 4:44:11 106.63 km/h 505.03 km 794
17. B
Jiri Kusbach
Holesov KKB 15E-FES 108.8 12:42:41 17:47:26 5:04:45 99.43 km/h 505.03 km 789
18. W8
Jana Veprekova
Dvur Kralove LS 8 111.7 12:42:35 17:43:24 5:00:49 100.73 km/h 505.03 km 772
19. EU
Jana Treslova
Rana LS 8 111.7 12:42:54 17:46:42 5:03:48 99.74 km/h 505.03 km 759
20. DR
Jan Keher
Prievidza Discus CS 108 12:43:02 17:59:10 5:16:08 95.85 km/h 505.03 km 751
21. HAL
Daniel Arday
Malév Discus 2a 112.6 12:46:59 17:51:07 5:04:08 99.63 km/h 505.03 km 747
22. IYB
Slavomir Valečko
Hranice Discus CS 108 12:43:13 18:06:46 5:23:33 93.65 km/h 505.03 km 722
23. IR
Istvan Reti
Alfoldi Repülőklub Ventus 2a /15m 117.1 12:51:02 17:55:44 5:04:42 99.45 km/h 505.03 km 696
24. I
Joanna Biedermann
Aeroclub Nadwislanski Discus 2a /15m 112.6 12:41:56 343.02 km 318
25. HX
Arturas Klimasauskas
Pociunai (Kaunas Gliding Club) LS-6 112.1 12:47:34 286.91 km 268
26. FL
Vladas Motuza
Pociunai Discus 2a /15m 112.6 12:47:55 284.98 km 265
27. GP
Iakov Shrage
Neboshevlino GP 15 E Jeta 112.4 12:46:35 277.94 km 259
27. DC
Dariusz Czech
Stalowowolski LAK 19 15m 109.7 12:43:08 271.45 km 259
27. ZM
Tomas Kuzmickas
Vilnius Aeroclub LAK 19/15m 109.7 12:42:22 271.29 km 259
30. PB
Ambrus Vancso
Dunaferr Ventus bt /15m 111.5 13:40:45 212.57 km 199
DNF P2
Joris Vainius
Vilnius LS-8 /15m 111.7 0.00 km 0
DNF A
Przemysław Bartczak
Czestochowa LS-8 111.7 0.00 km 0
DNF JH
Benedikt Laho
Trnava Discus 2T /15m 111.8 0.00 km 0
DNF = Did not fly