FCC Gliding 2018

Prievidza, Slovakia,   8 April 2018 – 19 April 2018

Official results for 15 m class on task 9 (19 April 2018)

Turnpoints:051Dolina - 220Oravska Lesna Hill - 098Chopok - 336Velky Tribec - 247Prievidza
Task distance: 208.27 km  /  391.56 km  (298.39 km)
Task duration: 3:00:00
Task info:Maximum Points: 1000 ; Day factor = 1,000, Completion factor = 1,000 ; Start time interval = 0min
# OP CN Contestant Club Glider Handicap Start Finish Time Speed Distance Points
1. 3 AX
Radek Krejcirik
LKHN Hranice Ventus 2a /15m 117.1 13:50:40 16:51:59 3:01:19 119.77 km/h 361.94 km 1,000
2. 2 QZ
Ondrej Bordovsky
Krnov ASG-29E /15m -525kgQZ 117.1 13:48:27 16:53:12 3:04:45 118.17 km/h 363.87 km 974
3. YBI
Norbert Alin Scarlat
Romanian Airclub Discus 2a /15m 112.6 14:07:16 17:11:27 3:04:11 111.14 km/h 341.16 km 933
4. YA
Alex Pop
Romanian Airclub Discus 2a /15m 112.6 13:51:10 16:56:41 3:05:31 109.61 km/h 338.92 km 907
5. 4 DC
Dariusz Czech
Stalowowolski LAK 19 15m 109.7 13:52:52 16:57:12 3:04:20 105.35 km/h 323.65 km 882
6. 1 JB
Miloslav Cink
Letkov LS-8b 111.7 13:52:27 16:53:54 3:01:27 106.46 km/h 321.96 km 869
7. 1 FX
Pavel Louzecky
Pribyslav LS-8a 111.7 13:52:26 16:53:54 3:01:28 106.24 km/h 321.30 km 865
8. 2 RP
Lukasz Grabowski
Aeroklub Wloclawski SZD-56-2 Diana-2 118.7 14:02:38 17:06:04 3:03:26 110.44 km/h 337.65 km 826
9. 2 W8
Jana Veprekova
Dvur Kralove LS 8 111.7 13:44:25 16:46:06 3:01:41 103.67 km/h 313.93 km 822
10. 3 B
Jiri Kusbach
Holesov KKB 15E-FES 108.8 13:44:15 16:47:40 3:03:25 100.84 km/h 308.27 km 819
11. JW
Jan Pavlik
Krizanov LS-8 111.7 13:31:49 16:32:39 3:00:50 103.47 km/h 311.85 km 818
12. 3 AU
Dana Novakova
Mlada Boleslav LS 8 111.7 13:44:07 16:46:15 3:02:08 102.23 km/h 310.32 km 797
13. 2 Y
Mateusz Siodloczek
Rybnik Discus 2a 112.6 13:52:51 16:56:05 3:03:14 102.79 km/h 313.91 km 793
14. 4 LOT
Judyta Czyż
Bielsko Bialski LS-8 111.7 14:03:28 17:11:45 3:08:17 101.78 km/h 319.38 km 790
15. 2 EU
Jana Treslova
Rana LS 8 111.7 13:44:16 16:46:11 3:01:55 101.58 km/h 308.00 km 787
16. 3 DI
Maros Divok
SNV Discus 2b 111.8 13:49:33 16:59:19 3:09:46 101.03 km/h 319.54 km 776
17. 3 GX
Jan Viskot
Breclav Discus 2a /15m 112.6 13:31:48 16:32:14 3:00:26 100.44 km/h 302.04 km 754
17. 2 PB
Ambrus Vancso
Dunaferr Ventus bt /15m 111.5 13:33:12 16:36:24 3:03:12 99.46 km/h 303.67 km 754
19. 1 GP
Iakov Shrage
Neboshevlino GP 15 E Jeta 112.4 13:53:05 16:50:13 2:57:08 99.80 km/h 299.39 km 746
20. HX
Arturas Klimasauskas
Pociunai (Kaunas Gliding Club) LS-6 112.1 13:44:29 16:38:09 2:53:40 99.37 km/h 298.10 km 743
21. 1 HM
Tibor Arpas
Nitra LS-8st /15m 111.7 13:31:53 16:30:13 2:58:20 98.49 km/h 295.46 km 734
22. 2 VI
Drahos Sitar
Aeroklub Prievidza Ventus: 2b 116.3 13:58:03 16:57:26 2:59:23 101.21 km/h 303.63 km 713
23. 2 I
Joanna Biedermann
Aeroclub Nadwislanski Discus 2a /15m 112.6 14:01:44 16:54:29 2:52:45 97.65 km/h 292.96 km 707
24. HAL
Daniel Arday
Malév Discus 2a 112.6 13:33:14 16:31:34 2:58:20 90.91 km/h 272.74 km 594
25. 2 IR
Istvan Reti
Alfoldi Repülőklub Ventus 2a /15m 117.1 13:50:07 17:01:33 3:11:26 90.77 km/h 289.62 km 534
26. 2 DR
Jan Keher
Prievidza Discus CS 108 13:45:47 16:44:11 2:58:24 82.49 km/h 247.47 km 512
27. 4 FL
Vladas Motuza
Pociunai Discus 2a /15m 112.6 13:45:54 203.46 km 208
DNF 4 JH
Benedikt Laho
Trnava Discus 2T /15m 111.8 0.00 km 0
DNF 6 A
Przemysław Bartczak
Czestochowa LS-8 111.7 0.00 km 0
DNF 7 IYB
Slavomir Valečko
Hranice Discus CS 108 0.00 km 0
DNF 3 P2
Joris Vainius
Vilnius LS-8 /15m 111.7 0.00 km 0
DNF 7 ZS
Trojan & Blatak
Chrudim Duo Discus T (700kg) 111 0.00 km 0
DNF 2 ZM
Tomas Kuzmickas
Vilnius Aeroclub LAK 19/15m 109.7 0.00 km 0
DNF = Did not fly