FCC Gliding 2018

Prievidza, Slovakia,   8 April 2018 – 19 April 2018

Official results for Combi class on task 3 (11 April 2018)

Turnpoints:277Sever - 054Dolny Kubin - 041Cicmany - 128Kralovany - 034Bystricany - 247Prievidza
Task distance: 260.94 km
Task info:Maximum Points: 872 ; Day factor = 1,000, Completion factor = 1,000 ; Start time interval = 0min
# OP CN Contestant Club Glider Handicap Start Finish Time Speed Distance Points
1. 3 YAI
Andre Weidlich
LSV Ruhr-Lenne Iserlohn Arcus T 117.1 15:18:05 17:58:52 2:40:47 97.38 km/h 260.94 km 872
2. 3 AK
Andreas Kessler
Romanian Airclub ASG-29Es /18m 120.9 15:19:24 17:59:19 2:39:55 97.90 km/h 260.94 km 853
3. 4 IGC
Petr Panek
Aeroklub Dvur Kralove n/L JS1-B 18 121.1 15:07:45 17:52:43 2:44:58 94.91 km/h 260.94 km 830
4. 7 56
Jerzey Kolasinski
Aeroklub Poznanski JS1-CTJ 18 EVO 121.9 15:11:21 17:58:56 2:47:35 93.42 km/h 260.94 km 815
4. 2 PL
Piotr Jarysz
Aeroklub Koninski ASG-29 120.9 15:09:16 17:58:08 2:48:52 92.71 km/h 260.94 km 815
6. 4 DX
Danes Grula
Medlanky ASG 29E 18m 120.9 15:07:50 17:57:05 2:49:15 92.50 km/h 260.94 km 814
7. 4 A2
Andrzej Smielkiewicz
Leszno ASG-29E /18m 120.9 15:11:12 18:05:20 2:54:08 89.91 km/h 260.94 km 795
8. 6 RB
Krzysztof Luniewski
Olsztyn ASG-29Es /18m 120.9 15:35:36 18:41:08 3:05:32 84.39 km/h 260.94 km 755
9. 3 GOL
Adam Czeladzki
Aeroklub Warszawski KKGT JS1-CTJ 21 126.5 15:17:49 18:22:06 3:04:17 84.96 km/h 260.94 km 732
10. ZF
Petr Krejcirik
Hranice JS1-CTJ 18 EVO 121.9 15:07:35 18:38:45 3:31:10 74.14 km/h 260.94 km 677
11. 2 ARI
Marek Pechanec
Luhačovice Arcus M 117.1 15:16:25 242.32 km 585
12. 3 ZB
Zdislaw Bednarczuk
Bielsko-Biala ASG-29E /18m 120.9 15:25:32 245.79 km 575
13. 1 DT
Tomasz Dul
Aeroklub Wroclaw ASG-29E /18m 120.9 15:11:17 208.50 km 487
14. 5 P
Sebastian Kawa
Aeroclub Bielsko Biala JS1-CTJ 18 EVO 121.9 15:06:07 209.17 km 485
15. 1 AB
Botond Szabadfi
MALEV Aeroclub Arcus T 117.1 15:08:50 197.64 km 477
16. 6 AR
Gintas Zube
LT/KLAIPEDA ASG-29 /18m 120.9 15:12:07 197.68 km 462
17. 1 DJ
Jan Divok
Aeroklub SNV Discus 2T /18m 116.3 15:09:43 185.72 km 451
18. 1 CAR
Lubomir Jakubcak
Mlynica Arcus M 117.1 15:17:21 184.25 km 445
19. 7 QX
Roman Mracek
LETKOV ASG-29E /18m 120.9 15:15:14 185.65 km 434
20. 6 ET
Polutnik & Krasovic
Aeroklub Celje Arcus M 117.1 15:18:28 139.40 km 336
21. 5 B52
Tomasz Chudoment
Podhalanski JS1-CTJ 18 EVO 121.9 15:06:12 106.79 km 248
22. 1 3
Pirker & Wolff
FAS-Wien Arcus M 117.1 15:30:41 98.61 km 238
23. 1 VB
Vitaliy Borovik
Novosibirsk Nimbus 4DM 122.9 15:15:34 100.00 km 230
DNF 1 HE
Arkadiusz Stefańczyk
Aeroklub Kielecki ASG-29E /18m 120.9 0.00 km 0
DNS 3 AKI
Jan Paepke
SFC Riesa-Canitz LAK 17 AT 18m 118.2 0.00 km 0
DNF = Did not fly
DNS = Did not start