12th FAI Junior World Gliding Championships

Tábor, Czech Republic,   30 July 2022 – 13 August 2022

Official results for Class STANDARD on task 2 (1 August 2022)

Turnpoints:005SPRATIBOR - 419PLANA - 051BLATNA - 132FRATRES - 001SPTABOR
Task distance: 127.74 km  /  499.58 km  (308.38 km)
Task duration: 2:00:00
Task info:Assigned Area Task, Maximum Points: 642, F = 1.000, Fcr = 1.000, Max speed pts: 399 ; Dm = 120km, D1 = 300km, no handicaps ; PEVWaitTime: 5min, PEVStartWindow: 8min, N: 29, n1: 28, n2: 27, Do: 348.12km, Vo: 135.52km/h
# OP CN Contestant Glider Handicap Start Finish Time Speed Distance Points
1. 9 I
Wiktor Lacinski
Discus 2a 1 13:28:26 15:34:46 2:06:20 135.52 km/h 285.34 km 642
2. 7 SE
Emil Dalboe-Pedersen
LS8 1 14:02:29 16:19:52 2:17:23 126.87 km/h 290.50 km 566
3. 10 HAL
Áron Érseki
Discus 2a 1 13:30:33 15:30:39 2:00:06 126.28 km/h 252.76 km 561
4. 4 95
Henry Inigo-Jones
LS8 1 13:36:27 15:38:22 2:01:55 126.21 km/h 256.45 km 560
5. 3 235
Thomas Pavis
Discus 2a 1 13:36:38 15:39:41 2:03:03 124.37 km/h 255.07 km 544
6. 3 71
Maurits Hebels
LS8 Neo FES 1 13:31:43 15:43:34 2:11:51 120.63 km/h 265.08 km 511
7. 7 MK
Jacob Bøgelund Lassen
Discus 2a 1 13:27:01 16:20:29 2:53:28 120.41 km/h 348.12 km 509
8. 5 SB
Simon Briel
Discus 2a 1 13:33:07 15:52:17 2:19:10 120.19 km/h 278.77 km 507
9. 2 V92
Enguerrand Virol
LS8 1 13:35:14 15:44:05 2:08:51 116.23 km/h 249.60 km 472
10. 2 21
Kévin Faur
Discus 2a 1 13:35:49 15:44:15 2:08:26 114.95 km/h 246.06 km 461
11. 4 JS
Jan Zapletal
LS8 18 1 13:35:32 15:51:23 2:15:51 114.43 km/h 259.10 km 456
12. 1 AU
Lukas Kriz
LS8 1 13:35:22 15:49:12 2:13:50 114.11 km/h 254.53 km 453
12. H8
Ignas Bitinaitis
LS8 1 13:26:31 15:40:35 2:14:04 114.02 km/h 254.78 km 453
14. 1 44
Mark van den Ham
ASW 24 1 13:43:40 15:56:46 2:13:06 113.91 km/h 252.68 km 452
15. 2 X15
Florian Labatut
LS8 1 13:35:33 15:44:26 2:08:53 113.61 km/h 244.05 km 449
16. 3 KE
Mathias Valentin
LS8 1 13:29:16 15:35:02 2:05:46 113.00 km/h 236.86 km 444
17. 4 5F
Henri Philippe
LS8 1 13:33:50 15:43:02 2:09:12 112.80 km/h 242.89 km 442
18. 1 Y
Karol Snapko
Discus 2a 1 13:28:29 15:46:17 2:17:48 111.24 km/h 255.49 km 428
19. 2 1X
Ryan Driscoll
LS8 1 13:29:43 15:30:54 2:01:11 110.05 km/h 222.27 km 417
20. 1 D2
Nick Faber
Discus 2b 1 13:43:47 15:57:55 2:14:08 109.33 km/h 244.42 km 411
21. 2 OK
Jan Knischewski
LS8 Neo 1 13:33:18 15:52:57 2:19:39 108.25 km/h 251.96 km 402
22. 6 2S
Nico Jaegli
Discus 2b 1 13:37:31 15:49:32 2:12:01 102.82 km/h 226.23 km 354
23. 6 S1
Johannes Dibbern
LS8 neo 1 13:33:12 15:57:35 2:24:23 101.58 km/h 244.44 km 343
24. 2 Z1
Claudio Etterli
Discus 2b 1 13:37:33 15:51:43 2:14:10 100.81 km/h 225.43 km 336
25. 11 UB
Jonas Pitschen
Discus 2b 1 13:37:31 15:54:12 2:16:41 98.91 km/h 225.32 km 319
26. 12 JW
James Nugent
LS8 1 13:29:44 16:01:51 2:32:07 96.94 km/h 245.77 km 302
27. 5 EU
Jaromir Macoun
LS8 1 13:35:24 15:58:14 2:22:50 93.95 km/h 223.64 km 275
28. 1 SI
Viktoria Divokova
LS8 1 14:37:35 16:41:15 2:03:40 78.25 km/h 161.28 km 244
29. 1 DI
Ivan Bajana
Discus 2b 1 14:21:45 76.24 km 53