Plachtařské mistrovství ČR 2020

Tábor, Czech Republic,   26 July 2020 – 8 August 2020

Pilots

CN Contestant Club Glider Class Handicap
OK6 Tomas Moravec Žamberk Std. Cirrus WL Club Class 99.3
LH Ivan Tvrdik Letňany Discus CS Club Class 104.6
PF Pavel Trybenekr Hořiice LS4 Club Class 102.5
RT Jaroslav Tomana Zbraslavice Pegase 101 BC Club Class 101.1
AE Petr Stepanek Moravská Třebová ASW19B Club Class 100.2
ZP Martin Stepanek Moravská Třebová ASW15B Club Class 97.9
LE Jiri Stepanek Moravská Třebová ASW15b Club Class 97.9
5 Finn Sleigh Gliding Now ASW20 Club Class 107.1
ZS Edmund Schuller Lučenec ASW24 WL Club Class 105.6
I Lukas Schneeberger SMBC Eferding ASW19 Club Class 100.2
L7 Daniel Ryba Dvůr Králové nad Labem ASW19B Club Class 100.2
NO Pavel Rericha Moravská Třebová ASW19B Club Class 100.2
REX Jan Ratz Zbraslavice Std.Cirrus Club Class 98.6
IX Ivan Novak Mladá Boleslav LS4 Club Class 102.5
SM Vit Morkovsky Polička ASW24 Club Class 104.7
LL Michal Lesinger Moravská Třebová ASW19B Club Class 100.2
950 Henry Inigo-Jones Lasham DG 300 Club Class 103.7
LF Jan Hruska Tábor ASW15B Club Class 97.9
SU Pavlina Horackova Sumperk SZD 48 Jantar Std. 2 Club Class 99.9
KZ Ivan Harasta Touzim ASW 19b Club Class 100.2
96 Toby Freeland Imperial College - Lasham ASW24 WL Club Class 105.4
BJ Zdenek Boruvka ml. Jičín Std.Cirrus Club Class 98.6
BW Ondrej Bordovsky Krnov Std.Cirrus Club Class 98.6
296 Szymon Bartus Lasham GS Discus b Club Class 105.5
ZL Zdenek Balcarek Kromeriz Std.Cirrus Club Class 98.6
QZ David Mach Velké poříčí ASG29e Open Mixed Class 121.3
DD Christian Hynek ASKÖ Flugsport Wien EB29 DR Open Mixed Class 128.2
AJ Petr Tichy Zbraslavice ASG29 E Open Mixed Class 121.3
301 Vaclav Svoboda Plzen-Letkov LS8 18m Open Mixed Class 116.1
UP Tomas Suchanek GAC Benesov Ventus C 17.6 Open Mixed Class 117.3
VX Michaela Rendlova Toužim JS1c 18m Open Mixed Class 121.6
EX Tomas Rendla Zbraslavice, Czech Rep. EB29R Open Mixed Class 129.8
CX Martin Picka Tábor Ventus 2C 18m Open Mixed Class 119.1
IGC Petr Panek Aeroklub Dvur Kralove n/L JS1 b 18m Open Mixed Class 121.1
JX Alena Netusilova Zbraslavice JS1 c 21m Open Mixed Class 127.7
EJ Roman Mracek Plzen-Letkov LS8 s 18m Open Mixed Class 116.5
YF Karel Mares Slaný Ventus C Open Mixed Class 117.3
LX Lenka Kuthanova Tábor JS1 c 21m Open Mixed Class 127.7
NA Radek Kucirek Havl.Brod EB 28 28,3m Open Mixed Class 125.3
ZF Radek Krejcirik LKHN Hranice JS1 c 18m Open Mixed Class 121.6
NX Martin Hrivna Zbraslavice ASG29E Open Mixed Class 121.3
DX Danes Grula ASG29E Open Mixed Class 121.3
GO Ondrej Dupal GAC Benešov ASG29E Open Mixed Class 121.3
FR Eva Cerna Pribram Ventus 2cxt Open Mixed Class 120.2
BL Petr Bartak Aeroklub Plzen-Letkov LS6 18W Open Mixed Class 117.8
3 Vladimir Foltin Aeroklub Nitra JS3 Open Mixed Class 122.7
VB Petr Krejcirik Hranice JS MD3 15m 15 Mixed Class 118.2
777 Jan Vavrin Vysoké Mýto DuoDiscus T 700kg 15 Mixed Class 111
7F Radek Zima AK Hodkovice Ventus b WL 15m 500kg 15 Mixed Class 113.3
JS Jan Zapletal Břeclav LS8 15m 15 Mixed Class 111.7
W8 Jana Veprekova Dvůr Králové nad Labem LS8 15m 15 Mixed Class 111.7
AX Hana Treslova Raná Ventus 2ax 15m 15 Mixed Class 117.1
GX Jana Treslova Raná Discus 2a 15m 15 Mixed Class 112.6
LI Matthew Scutter Adelaide Soaring Club Diana 2 FES 15 Mixed Class 117.7
JW Jan Pavlik Krizanov LS8a 15m 15 Mixed Class 111.7
AU Dana Novakova Mladá Boleslav LS8 15m 15 Mixed Class 111.7
XM Karel Novak Mladá Boleslav JS3 15m 15 Mixed Class 118.2
EU Barbora Moravcova Aeroklub Zbraslavice LS8a 15m 15 Mixed Class 111.7
FX Pavel Louzecky Pribyslav LS8 15m 15 Mixed Class 111.7
ZE Jan Louda Mladá Boleslav JS3 15m 15 Mixed Class 118.2
B Jiri Kusbach Luhačovice KKB-15E 15 Mixed Class 108.8
SK Petr Koutny Křižanov LS8 15m 15 Mixed Class 111.7
YA Jan Kotan Letňany Ventus 2bx 15m 15 Mixed Class 116.3
LK Lukas Kirchberger SFC Mariazell LS 7 WL 15 Mixed Class 107.9
WX Jan Horak Zbraslavice ASW20 (A) 15m + WL 15 Mixed Class 110.3
JB Miloslav Cink Plzeň-Letkov LS8b 15m 15 Mixed Class 111.7
EG Jan Boruvka Jicin Ventus c 15m 15 Mixed Class 114.4
ZB Zdenek Boruvka LS8 15m 15 Mixed Class 111.7

Latest winner

1. Ondrej Bordovsky 109.75 km/h
2. Jaroslav Tomana 111.48 km/h
3. Ivan Novak 112.35 km/h
Updated: 07/08/2020, 20:25
1. Jan Pavlik 124.31 km/h
2. Petr Koutny 124.27 km/h
3. Jan Zapletal 123.52 km/h
Updated: 07/08/2020, 18:04
1. Roman Mracek 132.58 km/h
2. Tomas Suchanek 132.71 km/h
3. David Mach 132.72 km/h
Updated: 07/08/2020, 19:16

Latest task

Task 10, 7 Aug 2020
Task distance: 196.66 km  /  593.94 km  (381.44 km)
Task duration: 3:00:00
Updated: 07/08/2020, 16:23
Task 10, 7 Aug 2020
Task distance: 186.65 km  /  581.28 km  (370.74 km)
Task duration: 3:00:00
Updated: 07/08/2020, 16:24
Task 10, 7 Aug 2020
Task distance: 185.60 km  /  582.54 km  (370.26 km)
Task duration: 3:00:00
Updated: 07/08/2020, 16:25