2020 Multiclass Nationals

Tocumwal, Australia,   December 10, 2019 – December 21, 2019

Official results for Open on task 10 (December 19, 2019)

Turnpoints:003StNW - 042Coree - 076LocAP - 100Oakla - 007CtrlN - 001Finis
Task distance: 137.27 km  /  339.90 km  (291.42 km)
Task duration: 2:00:00
Task info:Maximum Points: 654, Pvmax: 403, Pdmax: 252 ; f=1.000, N=26, Nd=26, Nv=24
# OP CN Contestant Club Glider Handicap Start Finish Time Speed Distance Points
1. 2 BB John Buchanan Kingaroy Soaring Club JS 3 18m 1085 4:10:24 PM 6:18:31 PM 2:08:07 135.62 km/h 289.60 km 654
2. 4 MM Mike Maddocks Gliding Now Ventus 3M 1085 3:55:54 PM 5:58:02 PM 2:02:08 134.59 km/h 273.97 km 645
3. PT Pete Temple Adelaide Soaring Club ASG 29/18m 1075 3:59:00 PM 6:12:12 PM 2:13:12 128.93 km/h 286.23 km 605
4. 1 DW Don Woodward Gliding Club of Victoria ASG 29/18m 1075 3:54:57 PM 6:05:38 PM 2:10:41 129.60 km/h 282.28 km 597
5. 1 HS Adam Woolley Kingaroy Soaring Club ASG 29/18m 1075 4:02:00 PM 6:26:46 PM 2:24:46 125.13 km/h 301.91 km 571
6. 2 N1 Norm Bloch Beverley Soaring Society JS 3 18m 1085 4:02:20 PM 6:18:14 PM 2:15:54 125.36 km/h 283.94 km 563
7. V8 Matthew Atkinson Lake Keepit Soaring Club Ventus 2cX/18m 1070 4:12:12 PM 6:17:24 PM 2:05:12 122.93 km/h 256.52 km 556
8. 1 UKG Geoff Brown Canberra Gliding Club JS 1C 18m 1075 4:02:32 PM 6:10:20 PM 2:07:48 123.29 km/h 262.61 km 554
9. 1 ZZ David Pietsch Canberra Gliding Club JS 1B 18m 1075 4:02:35 PM 6:11:20 PM 2:08:45 122.30 km/h 262.43 km 546
10. 1B Brad Edwards Lake Keepit Soaring Club JS 3 18m 1085 4:01:27 PM 6:10:23 PM 2:08:56 120.87 km/h 259.73 km 523
11. OXC John Orton Gliding Club of Victoria ASG 29/18m 1075 3:52:49 PM 6:17:37 PM 2:24:48 116.56 km/h 281.31 km 494
12. 1 CX Chris Woolley Kingaroy Soaring Club Ventus 2cX/18m 1070 4:12:12 PM 6:25:42 PM 2:13:30 115.64 km/h 257.29 km 491
13. 2 OG Ailsa McMillan Gliding Club of Victoria JS 1C 18m 1075 4:15:10 PM 6:58:13 PM 2:43:03 115.62 km/h 314.21 km 486
14. 1 WP Arnold Niewand Horsham Flying Club ASG 29/18m 1075 3:51:55 PM 6:14:36 PM 2:22:41 115.41 km/h 274.44 km 484
15. 1 F1 David Jansen Kingaroy Soaring Club JS 1B 18m 1075 4:11:02 PM 6:32:56 PM 2:21:54 113.72 km/h 268.94 km 468
16. 1 N2 Terry Cubley Gliding Club of Victoria Ventus 2cX/18m 1070 4:03:55 PM 6:35:19 PM 2:31:24 110.72 km/h 279.38 km 446
17. FA Tim Wilson Gliding Club of Victoria ASG 29/18m 1075 3:59:13 PM 6:23:07 PM 2:23:54 109.61 km/h 262.88 km 432
18. 1 1MM Diana Schuit Outback Soaring JS 3 18m 1085 4:21:49 PM 6:57:28 PM 2:35:39 110.17 km/h 285.80 km 427
19. 1 LQ Brian DuRieu Temora Gliding Club LS 10/18m 1070 3:58:20 PM 6:18:22 PM 2:20:02 106.91 km/h 249.51 km 412
20. 2 T1 Kerrie Claffey Soar Narromine ASG 29/18m 1075 4:02:02 PM 6:24:01 PM 2:21:59 106.81 km/h 252.76 km 406
21. LP Lumpy Paterson Southern Riverina Gliding Club JS 3 18m 1085 4:11:53 PM 6:57:54 PM 2:46:01 106.66 km/h 295.13 km 396
22. 5E Steven Evans Kingaroy Soaring Club ASG 29/18m 1075 3:59:31 PM 6:30:30 PM 2:30:59 105.41 km/h 265.25 km 394
23. 5 B3 Casey Lewis Lake Keepit Soaring Club JS 1C 18m 1075 4:15:02 PM 6:40:31 PM 2:25:29 99.51 km/h 241.29 km 341
24. FJS Rolf A. Buelter Geelong Gliding Club JS 1B 18m 1075 4:01:02 PM 6:39:04 PM 2:38:02 92.62 km/h 243.96 km 279
25. J7 Jenny Thompson Darling Downs Soaring Club ASG 29/18m 1075 4:11:57 PM 6:02:48 PM 1:50:51 76.84 km/h 153.68 km 252
26. 8 S5 Ray Stewart Kingaroy Soaring Club JS 3 18m 1085 4:09:55 PM 281.25 km 223
DNF 1 YL Jay Anderson Lake Keepit Soaring Club JS 1B 18m 1075 0.00 km 0
DNF 1 DS Dave Shorter Canberra Gliding Club JS 1B 18m 1075 0.00 km 0
DNF XXF Ron SANDERS SRGC Nimbus 3DM 1040 0.00 km 0
DNF 1 K1 Jacques Graells Lake Keepit Soaring CLub JS 1C 18m 1075 0.00 km 0
DNF = Did not fly
DW - Below minimum finish height by 48ft