Wetzlarer Woche 2020

Garbenheimer Wiesen, Germany,   August 1, 2020 – August 8, 2020

Pilots

CN Contestant Club Glider Class Handicap
BN Team BN AeC Bad Nauheim ARCUS T Advanced Class 114
2L Lasse Lövenich VFL Wetzlar ASG 29/18m Es Advanced Class 119
BS Christian Schöneis FSV Bad Tölz Antares 20E Advanced Class 120
HP Dietrich Klenk LSG Breitscheid-Haiger ASH 25Mi Advanced Class 122
AR Astrid Roberg SFG Werdenfels DG 808B/18m Advanced Class 118
WZ Wolfgang Schwarz FSV Kassel Zierenberg ASW 27B Advanced Class 113
AT Tobias Meiler AeC Bad Nauheim Ventus 3 Advanced Class 121
DD Markus Beckmann SFC Hirzennhain Arcus T Advanced Class 114
SB Stephan Bosch SFG Donauwörth-Monheim ASH 26 Advanced Class 117
LE Marcus Böhnisch SFG Gedern Ventus 2cxR/18m Advanced Class 119
FA Paul Quander Akaflieg Frankfurt ASG 32 Advanced Class 116
2C Hans Biesters ACvZ Amsterdam ASG 29/18m E Advanced Class 119
4 Jörg Mathes VFL Wetzlar Arcus M Advanced Class 116
SH Steffen Hengst VFL Wetzlar Arcus M Advanced Class 116
CB Joerg Hansen SFC Riedelbach LS 9 Advanced Class 117
TG Thomas Gerber Akaflieg Frankfurt LS3a Sportsman Class 107
RB Lucas Cecchino SFC Riedelbach LS 4 Sportsman Class 104
EZ Team EZ AeC Bad Nauheim LS 1-d Sportsman Class 98
1R Noah Riediger SFC Riedelbach LS 4 Sportsman Class 104
T Christoph Krettler Akaflieg Frankfurt LS 4 Sportsman Class 104
W7 Xaver Schernes VFL Wetzlar DG 300 Sportsman Class 104
L3 Joachim Moch Akaflieg Frankfurt DG 300 Sportsman Class 104
R Lars Liebert AeC Bad Nauheim LS 4 Sportsman Class 104
LT Volker Weisheit AC Schweinfurt DG 100 Sportsman Class 100
HS Wolfgang Seitz SGS Pohlheim DG 500 Trainer RG Sportsman Class 100
AI Stefan Kuse SFV Giulini Ventus 17.6m cT Intermediate Class 115
BU Team Ulrich LFV Mainz Discus CS Intermediate Class 107
UN Werner Freund VFL Wetzlar DG 1000/20m Intermediate Class 110
DT Team Hirzenhain SFC Hirzenhain Discus 2cT Intermediate Class 114
IR Joachim Philipp AeC Bad Nauheim Ventus B Intermediate Class 110
LY Sebastian Dierks AeC Bad Nauheim LS 3/17 Intermediate Class 109
NA Philipp Wischnewski LSC Bad Homburg LS 8 Intermediate Class 108
DK Bernhard Koch LSG Braunfels Discus bT Intermediate Class 107

Latest winner

1. Lars Liebert 98.14 km/h
2. Team EZ 92.52 km/h
3. Xaver Schernes 86.94 km/h
Updated: 8/4/20, 10:35 PM
1. Stefan Kuse 95.30 km/h
2. Team Ulrich 91.01 km/h
3. Werner Freund 77.73 km/h
Updated: 8/4/20, 6:44 PM

Latest task

Task 3, Aug 4, 2020
Task distance: 194.65 km
Updated: 8/4/20, 9:44 AM
Task 4, Aug 5, 2020
Task distance: 546.50 km
Updated: 8/5/20, 9:00 AM
Task 3, Aug 4, 2020
Task distance: 257.06 km
Updated: 8/4/20, 11:12 AM