20th FAI European Gliding Championship 2019

Prievidza, Slovakia,   7 July 2019 – 20 July 2019

Pilots

CN Contestant Club Glider Class Handicap
R4 Oliver Andersson Borås Segelflygklubb LS 1f Club Class 1.013
IPF Boris Zorz AK ALC Lesce Std. Cirrus Club Class 1
SN Uwe Wahlig Segelfluggruppe Bensheim e.V. LS 3 Club Class 1.057
WB Juha Vainikka Lappeenrannan Ilmailuyhdistys SZD 55-1 Club Class 1.035
RT Jaroslav Tomana Zbraslavice Pegase 101 BC/WL Club Class 1.019
1A Ferenc Tamas Délvidéki Aero Club 1930) LS 3 Club Class 1.049
G1 Frantisek Sobek Sabinov DG 100 Club Class 0.994
EW Sergey Serov Usman SC ASW20 Club Class 1.055
2S Simone Selvini Aeroclub Volovelistico Lariano Std.Cirrus Club Class 0.994
SB Marek Sawczuk Aeroklub Warszawski ASW 20F Club Class 1.059
PF Sakari Pyorre RAC LS 7 Club Class 1.03
JJ Sergi Pujol Rodriguez Aeroclub Cerdanya MiniNimbus Club Class 1.04
AP Arturas Pilvinis Telsiai SZD 55-1 Club Class 1.03
IX Ivan Novak AK Mladá Boleslav LS 4b Club Class 1.029
PL Darius Liaugaudas Kaunas Pegase 101A Club Class 1.027
V2 Sandor Laurinyecz Kvasz András Aeroclub LS 1f Club Class 1.009
MF Jozef Kozar Aeroklub Martin LS 1f Club Class 1.005
MM Miroslaw Izydorczak A.Warszawski ASW 20 L Club Class 1.055
C11 Fréderic Hoyeau FFVP C11 Club Class 1
5B Felix Hoffmann Aeroclub Bünde e.V. ASW 20 Club Class 1.059
BC Bruno Herencic Rudolf Fizir Ludbreg DG 200 Club Class 1.032
19 Adrien Henry VEX8 Std. Cirrus Club Class 1
89 Mykhailo Grytsenko Central Airclub of Ukraine Jantar std. 3 Club Class 1.018
96 Davide Giovanelli Gruppo volo a vela ticino Std. Cirrus Club Class 1
HR1 Frane Franic Aeroklub Vitar-Split Jantar Std. 3 Club Class 1.018
KO Ales Fink KOROSKI AEROKLUB SLOVENJ GRADEC DG 300 Club Class 1.023
DM Giacomo Dall'Olio AeC Pavullo Std. Cirrus Club Class 1
E2 Gerrard G Dale Lasham ASW 24 Club Class 1.054
G7 Per Carlin Arboga FK LS 1f Club Class 1.009
768 Tom Arscott Lasham Gliding Society LS 7 Club Class 1.031
TAX Paul Altrichter Österreichischer Aeroklub LS 4 Club Class 1.026
HAL Daniel Arday Malév Discus 2a Standard Class 1
HR3 Dani Zaninovic Aeroklub Split ASW 24 WL Standard Class 1
HUN Tamas Vamosi Opitz Discus 2ax / 15m Standard Class 1
LR Luca Urbani Aero Club Centrale di Volo a Vela (Rieti, Italy) Discus 2a / 15m Standard Class 1
DT Dmitriy Timoshenko Shevlino, Moscow Discus 2a / 15m Standard Class 1
H8 Andrius Tamulenas Vilnius LS-8 / 15m Standard Class 1
GX Tomas Suchanek GAC Benesov, Czech Republic Discus 2a / 15m Standard Class 1
JS Juha Sorri Kuopion ilmailuyhdistys Discus 2b / 15m Standard Class 1
S2 Robert Schroeder SFV Bad Woerishofen LS-8 neo / 15m Standard Class 1
YB Norbert Scarlat Romanian Airclub Discus 2a / 15m Standard Class 1
YA Alex Pop Romanian Airclub Discus 2a / 15m Standard Class 1
ET Benjamin Néglais Pont St Vincent / Fliegergruppe Wolf-Hirth Discus 2a / 15m Standard Class 1
XN Sebastian Naegel Fliegergruppe Wolf-Hirth Discus 2ax / 15m Standard Class 1
02 Anton Minskiy Shchekino Discus 2a / 15m Standard Class 1
FX Pavel Louzecky Pribyslav LS-8 / 15m Standard Class 1
D2 Poul Kim Larsen Midtsjaelands Svaeveflyveklub Discus 2a / 15m Standard Class 1
YU Jef Kell Aeroclub Keiheuvel Discus 2b / 15m Standard Class 1
6 Howard Jones Lasham Discus 2a / 15m Standard Class 1
SI Dominik Jancik Nitra LS-8 / 15m Standard Class 1
AJ Aku Jaakkola Räyskälä Aeroclub Discus 2a / 15m Standard Class 1
L4 Paul Fritche Lasham LS-8 / 15m Standard Class 1
Y Jacek Flis Aeroklub Ziemi Zamojskiej / KKGT Discus 2a / 15m Standard Class 1
DI Maros Divok SNA Discus 2b / 15m Standard Class 1
JPA Lucas Delobel Planeur Leman Mont Blanc (www.planeur74.com) Discus 2a / 15m Standard Class 1
GG Guido Dalla Rosa Prati Parma LS-8 / 15m Standard Class 1
JB Miloslav Cink Plzen-Letkov LS-8b / 15m Standard Class 1
ST Pascal Brunner SG Zuerich Discus 2b / 15m Standard Class 1
IAX Filip Bojanowski OSF Discus 2a / 15m Standard Class 1
I Lukasz Błaszczyk www.aeroklub.osw.pl www.lukaszblaszczyk.com Discus 2a / 15m Standard Class 1
VI Peter Janoska Ventus 2bx /15m 15m Class 1
M7 Joris Vainius Vilniaus aeroklubas ASG-29 /15m 15m Class 1
KX Tapio Tourula Helsinki Aeroclub Ventus 2bx / 15m 15m Class 1
FM Maximilian Seis Bordeaux JS3 - 15m 15m Class 1
Z3 Tim Scott Booker ASG-29 /15m 15m Class 1
MD Herbert Pirker Austrian Aero-Club ASG 29E /15m 15m Class 1
27B Francisco Ortega Aeroclub de Ocana ASW-27B 15m Class 1
EK Rasmus Orskov Herning Ventus 3T /15 15m Class 1
Y4 Jan Omsels LSC Bad Homburg Ventus 3T / 15m 15m Class 1
ZE Radek Krejcirik LKHN Hranice JS3 - 15m 15m Class 1
AI Zoltan Kore Alfoldi Repuloklub JS3 / 15m 15m Class 1
RP Sebastian Kawa Aeroclub Bielsko Biala Diana 2 15m Class 1
EH Harri Hirvola RAC Ventus 2a /15m 15m Class 1
IYB Freddy Hein Fliegergruppe Schwäbisch Gmünd Ventus 3T 15m Class 1
5A Zoltan Hamar VARIO SE Ventus 2ax /15m 15m Class 1
BB Lukasz Grabowski Aeroklub Włocławski / KKGT SZD-56-2 Diana-2 15m Class 1
LK Vladimir Foltin Aeroklub Nitra ASG 29 15m Class 1
CJ Aldo Cernezzi Varese LAK 17at 15m Class 1
FQ Louis Bouderlique Amiens JS3 - 15m 15m Class 1
QZ Vitaliy Borovik Novosibirsk asg29e 15m Class 1
AX Ondrej Bordovsky Krnov Ventus 2ax /15m 15m Class 1
PE Sebastian Bauder FLG Blaubeuren Ventus 2a/15m 15m Class 1

Latest winner

1. Benjamin Néglais 121.99 km/h
2. Lucas Delobel 121.29 km/h
3. Lukasz Błaszczyk 114.33 km/h
Updated: 20/07/2019, 23:14
1. Darius Liaugaudas 103.62 km/h
2. Uwe Wahlig 103.36 km/h
3. Marek Sawczuk 100.70 km/h
Updated: 22/07/2019, 09:59
1. Maximilian Seis 125.18 km/h
2. Louis Bouderlique 124.75 km/h
3. Sebastian Kawa 122.21 km/h
Updated: 20/07/2019, 19:56

Latest task

Task 13, 20 Jul 2019
Task distance: 148.15 km  /  304.97 km  (225.99 km)
Task duration: 2:00:00
Updated: 20/07/2019, 13:22
Task 13, 20 Jul 2019
Task distance: 125.20 km  /  284.64 km  (204.85 km)
Task duration: 2:00:00
Updated: 20/07/2019, 13:23
Task 13, 20 Jul 2019
Task distance: 140.66 km  /  299.96 km  (220.23 km)
Task duration: 2:00:00
Updated: 20/07/2019, 13:30