# | OP | CN | Contestant | Club | Glider | Handicap | Start | Finish | Time | Speed | Distance | Points |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | AH | Josef Rydl | Mlada Boleslav | ASW-19B | 100.2 | 12:23:28 | 17:26:19 | 5:02:51 | 80.17 km/h | 404.67 km | 1,000 | |
2. | 2 | KSS | Marek Kornec | Dvur Kralove | Janus C pevný podvozek | 103.7 | 12:22:33 | 17:18:12 | 4:55:39 | 82.12 km/h | 404.67 km | 990 |
3. | 2 | AC | Martin Cicvarek | Liberec | DG 400 15 m | 105.7 | 12:26:29 | 17:25:29 | 4:59:00 | 81.20 km/h | 404.67 km | 960 |
4. | VE | Pavel Derda | Dvur Kralove | Cirrus VTC | 99.8 | 12:21:38 | 17:46:54 | 5:25:16 | 74.65 km/h | 404.67 km | 935 | |
5. | 73 | David Tejnora | Kolín | VSO-10 | 95.1 | 12:14:46 | 18:00:41 | 5:45:55 | 70.19 km/h | 404.67 km | 922 | |
6. | V2 | Jaroslav Sima | Chomutov | G-104 Speed Astir II | 102.6 | 12:21:56 | 17:45:54 | 5:23:58 | 74.95 km/h | 404.67 km | 913 | |
7. | KP | Krzysztof Pienkowski | Bielsko Bialski | LS-4 | 102.1 | 12:19:43 | 17:49:48 | 5:30:05 | 73.56 km/h | 404.67 km | 900 | |
8. | 3 | 2W | Radmila Filakovska | Dvur Kralove | Cirrus VTC | 99.8 | 12:15:42 | 18:06:05 | 5:50:23 | 69.30 km/h | 404.67 km | 868 |
9. | 1 | LB | Jan Hybner | Liberec | HPH 304CZ 15m | 107.8 | 12:22:42 | 17:48:43 | 5:26:01 | 74.47 km/h | 404.67 km | 863 |
10. | 1 | 78 | Milan Dvorak | Liberec | VSO10 | 95.1 | 12:22:57 | 18:44:37 | 6:21:40 | 63.62 km/h | 404.67 km | 836 |
11. | 2 | YU | Petr Lonsky | Touzim | Std. Cirrus | 98.6 | 13:19:46 | 19:28:37 | 6:08:51 | 65.83 km/h | 404.67 km | 834 |
12. | 1 | KA | Wolfgang Sluka | Liberec | Std. Cirrus | 98.6 | 12:22:30 | 18:41:40 | 6:19:10 | 64.04 km/h | 404.67 km | 812 |
13. | 2 | MB | Tomas Hlavacek | Mlada Boleslav | ASW 15b | 97.9 | 12:16:00 | 18:38:18 | 6:22:18 | 63.51 km/h | 404.67 km | 811 |
14. | 1 | CU | Leszek Wolosowicz | Lubelski/KSS | PW-5 | 84.7 | 12:17:43 | 299.70 km | 554 | |||
15. | 2 | V4 | Artur Szlachta | KSS/LSV Seligenstadt-Zellhausen | LS 4 | 102.1 | 12:17:23 | 311.39 km | 478 | |||
16. | MS | Jerzy Mikolajczyk | AZM Płock/KSS | LS-4 | 102.1 | 12:15:46 | 296.24 km | 455 | ||||
17. | 4 | V1 | Skoda & Jelínek | Hronov | Janus, Janus b dvojí | 102.7 | 12:17:34 | 293.22 km | 447 | |||
18. | 3 | Y5 | Petr Doubek | Kralupy | ASW 20A | 107.1 | 12:18:36 | 303.66 km | 444 | |||
19. | 1 | IH | Petr Hybner | LIberec | HPH 304CZ 15m | 107.8 | 12:22:51 | 298.89 km | 434 | |||
20. | Fili | Ryszard Bendkowski | Warszawa/KSS | SZD-48 Jantar Std. 2(3) | 99.9 | 12:21:54 | 199.20 km | 312 | ||||
21. | 1 | JE | Jiri Donat | Chrudim | Std. Cirrus WL | 99.3 | 12:22:22 | 195.98 km | 309 | |||
22. | 1 | JD | Jarmila Zatykova | Kralupy nad Vltavou | Discus b | 104.6 | 12:26:07 | 205.06 km | 307 | |||
23. | FF | Tereza Novakova | Chrudim | Std. Cirrus | 98.6 | 12:25:08 | 167.98 km | 267 | ||||
24. | N5 | Krzystof Kostka | Jelenia Gora | DG-300 Club Elan WL | 102.7 | 13:06:14 | 12.60 km | 19 | ||||
25. | 3 | 5 | Jiri Tomicek | Dvur Kralove | G-103 Twin III dvoji | 95.4 | 12:39:27 | 2.16 km | 4 | |||
DNF | 1 | AJ | Aleksander Jedrosz | Jelenia Göra | Centrair C-101A,B Pegas | 100.6 | 0.00 km | 0 | ||||
DNF | N5 | Romuald Dorofieczyk | Jelenia Gora | DG 300 Club Elan WL | 102.7 | 0.00 km | 0 | |||||
DNF | Fili | Piotr Ligwinski | Czestochowa | SZD Jantar std.2(3) | 99.9 | 0.00 km | 0 | |||||
DNS | 3 | SW | Jan Horky | Medlanky | LS 3a 15 m | 104.1 | 0.00 km | 0 |