49 Polish Gliding Championship of the Open class

Częstochowa-Rudniki, Poland,   28 June 2024 – 7 July 2024

Official results for Open on task 4 (6 July 2024)

Turnpoints:381METAE - 333MALOGOSZC - 313FALKOW - 353RZERZECZY - 310CZWARUDNI
Task distance: 129.76 km  /  209.61 km  (167.55 km)
Task duration: 1:30:00
Task info:Assigned Area Task, SMP Open, Max pts: 424, F: 1,000, Fcr: 1,000, Max speed pts: 210 ; D25: 173,6km, Vo5: 107,27km/h, Dmax: 209,0km, Dpm: 195km, Suma dystansow: 5042,8km ; ; B2YSRKflIHy/D97GATvG+MUc3UhaVuNX9J7zJ06OIfU
# OP CN Contestant Glider Handicap Start Finish Time Speed Distance Points
1. 5 HB Łukasz Kornacki ASG 29 Es 18m 835.847 13:29:33 15:03:08 1:33:35 110.52 km/h 172.39 km 424
2. 9 PL Jacek Flis ASG 29 18m 835.847 13:29:32 15:03:14 1:33:42 110.14 km/h 172.01 km 422
HC HE Anna Piotrowska ASG 29 18m 835.847 13:29:29 15:05:23 1:35:54 106.39 km/h 170.05 km 400
3. 2 VN Marek Herbreder DG 808C Classic 18m 839.851 13:28:43 15:04:18 1:35:35 104.70 km/h 166.80 km 394
4. 4 A2 Andrzej Śmielkiewicz ASG 29 E 18m 835.847 13:42:12 15:14:12 1:32:00 104.60 km/h 160.39 km 390
4. 4 RP Tomasz Rubaj Diana 2 868.853 13:24:37 15:04:41 1:40:04 102.04 km/h 170.17 km 390
6. 4 DC Dariusz Czech LAK-19 18m 852.887 13:32:41 15:17:18 1:44:37 99.11 km/h 172.81 km 377
7. 3 ZAR Wajda & Królikowski Arcus T 856.867 13:35:06 15:17:52 1:42:46 93.92 km/h 160.86 km 342
8. 3 WW Łukasz Wójcik JS3 RES 18m 833.84 13:24:02 15:05:11 1:41:09 93.25 km/h 157.20 km 323
9. 1 EL Kato Kvitne JS3 RES 18m 833.84 13:27:48 15:19:28 1:51:40 92.76 km/h 172.64 km 320
10. 3 KOL Jerzy Kolasiński JS3 RES 18m 833.84 13:39:36 15:28:27 1:48:51 91.42 km/h 165.85 km 313
11. 1 L Centka & Chudoment ASH 25 Mi 805.862 13:39:39 15:27:23 1:47:44 90.14 km/h 161.86 km 302
12. 2 TP Łukasz Florkowski JS1 18m 835.847 13:18:04 15:30:20 2:12:16 88.00 km/h 193.99 km 296
13. 3 EMI Przemysław Bartczak ASG 29 E 18m 835.847 13:38:36 15:39:15 2:00:39 87.13 km/h 175.21 km 291
14. PES Karol Staryszak ASG 29 E 18m 835.847 13:16:11 15:05:24 1:49:13 86.30 km/h 157.09 km 286
15. AX Takeshi Maruyama JS3 18m 833.84 13:47:09 15:32:55 1:45:46 85.90 km/h 151.43 km 281
16. MS Marek Sawczuk ASG 29 E 18m 835.847 13:38:10 15:35:35 1:57:25 85.19 km/h 166.72 km 280
17. 2 ZB Zdzisław Bednarczuk JS3 18m 833.84 13:30:53 15:27:11 1:56:18 85.57 km/h 165.87 km 279
17. BG Leszek Staryszak ASG 29 E 18m 835.847 13:38:48 15:42:47 2:03:59 85.09 km/h 175.82 km 279
19. M Mirosław Hołyś JS1 18m 835.847 13:37:04 15:36:09 1:59:05 89.49 km/h 177.61 km 277
20. HM Maciej Adamski LAK-19 T 18m 852.887 13:21:13 15:26:54 2:05:41 81.63 km/h 171.00 km 275
21. 1 W Marek Biały ASG 29 E 18m 835.847 13:34:17 15:34:48 2:00:31 83.16 km/h 167.04 km 268
22. SU Marek Chamera DG 600 853.865 13:24:19 15:38:26 2:14:07 75.02 km/h 167.69 km 231
23. RB Dariusz Pietraszkiewicz ASG 29 Es 18m 835.847 13:16:51 15:16:52 2:00:01 81.06 km/h 162.15 km 226
24. I Andrzej Domagała LAK-12 865.885 13:41:41 16:06:33 2:24:52 65.73 km/h 158.70 km 214
25. 2 ST Arkadiusz Stefańczyk Ventus 3M 18m 833.84 13:24:09 193.01 km 212
26. FLY Krzysztof Piotrowski LAK-20M 26m 808.861 13:51:26 167.64 km 183
27. 9 DT Krzysztof Czyszewicz ASG 29 E 18m 835.847 13:28:38 132.99 km 147
28. 5 MB Christoph Matkowski AS 33 Es 18m 833.84 13:32:43 110.15 km 121
29. 9 29L Bogdan Dorożko ASG 29 E 18m 835.847 14:07:40 104.49 km 115
30. 8 TO Tomasz Dul JS3 18m 833.84 13:32:29 83.63 km 92
31. 7 POL Czeladzki & Tellmann Duo Discus XLT 870.855 13:42:46 57.59 km 65
DNF 3 29 Andrzej Majewski ASG 29 E 18m 835.847 0.00 km 0
DNF = Did not fly
HC = Hors Concours, not competing officially
M - MUW
RB - MSGS
I - MUW