Frankensprint 2020

Burg Feuerstein, Germany,   1 August 2020 – 8 August 2020

Pilots

CN Contestant Club Glider Class Handicap
DW Gorekant & Senger Fliegergruppe Traunstein Arcus M Gemischte Klasse 118.5
EP Mike Bauer SFG Manching der WDT61 Nimbus 4 Gemischte Klasse 124
M1 Tom Wetzel SFG Werdenfels LS 8 Gemischte Klasse 108
ES Jan Umlauf HAC Boberg ASG 29/18m Gemischte Klasse 119
XC Ronald Reith Aeroclub Romania JS-3-18m Gemischte Klasse 119.2
OS Siegfried Samson AC Langenselbold ASH 31 Mi/18m Gemischte Klasse 119
NY Huhmann & Maex LSC Burg Feuerstein asg 29/18m Gemischte Klasse 119
BW3 Paul Wissmann LSV Degerfeld Discus 2 Gemischte Klasse 108
K2 Nowak & Rauch Fliegergruppe Wolf Hirth Arcus T Gemischte Klasse 118.5
YA Mol Leon Luftsport Verein Aachen Nimbus 4M Gemischte Klasse 122
NW2 Max Lukas Maslak Aeroclub Bonn-Hangelar e.V. Discus 2 Gemischte Klasse 108
JK Jan Kretzschmar Aero Club Lichtenfels LS 8 Gemischte Klasse 108
OK Jan Knischewski LSC Erftland LS 8 Gemischte Klasse 108
2M Maximilian Klomp LV Aachen Arcus M Gemischte Klasse 118.5
LS Kellringer & Schlautmann FLC Schwandorf Arcus T Gemischte Klasse 118.5
CC Illenberger & Illenberger SFG Neresheim e.V. Duo Discus Gemischte Klasse 111.5
GG Andreas Hillebrand LFG Lippe e.V. LS 8 Gemischte Klasse 108
2A Heckert & Edmaier SFZ Königsdorf Arcus T Gemischte Klasse 118.5
SB Björn Gintzel Aeroclub Bonn-Hangelar e.V. LS 8 neo Gemischte Klasse 108
CR Bielen & Daems KACK Arcus T Gemischte Klasse 118.5
BW2 Ferdinand Berger LSC Friedrichshafen Discus 2b Gemischte Klasse 108
PB Patrick Benoist LSC Burg Feuerstein LS 8T Neo Gemischte Klasse 108
Ac5 Jan-Lucas Aberle Aero Club Stuttgart Discus 2b Gemischte Klasse 108
K2 Jan Schulz LSG Isney e.V. Hornet WL Clubklasse 100.9
X7 Leon Bohnenkamp Herforder Verein für Luftfahrt Std. Cirrus Clubklasse 100
FH Felix Hohenberger LSC Forchheim LS 1 f Clubklasse 100.9
FW Frederik Wendland H 301 Clubklasse 102
W Steffen Rogoll Aero Club Idar-Oberstein e.V. Std. Libelle Clubklasse 99
7R David Neumann LSG Amberg Std. Cirrus Clubklasse 100
SD Gerrit Neugebauer Aero-Club Esslingen Discus Clubklasse 104.5
B1 Jonas Meier LSV Beilngries Ls 4 Clubklasse 102.5
LG Malte Grosche Cambridge Gliding Centre MINI-NIMBUS Clubklasse 104
69 Jan Glöckner LSV Füssen e.V. Hornet WL Clubklasse 100.9
MX Marcus Dawert AeC Koblenz DG 300 WL Clubklasse 101.9
71 Alexander Almon Astir CS Clubklasse 99
RX Robin Neumann SFG Donauwörth LS 7 WL Clubklasse 103.4

Latest winner

1. Jan Glöckner 106.58 km/h
2. Gerrit Neugebauer 106.67 km/h
3. Marcus Dawert 97.41 km/h
Updated: 03/08/2020, 16:57
1. Jan Umlauf 73.21 km/h
1. Ronald Reith 73.70 km/h
3. Jan Knischewski 65.28 km/h
4. Max Lukas Maslak 63.90 km/h
Updated: 03/08/2020, 21:35

Latest task

Task 2, 3 Aug 2020
Task distance: 138.87 km  /  217.50 km  (173.75 km)
Task duration: 2:00:00
Updated: 03/08/2020, 10:05
Task 2, 3 Aug 2020
Task distance: 153.28 km  /  254.27 km  (202.56 km)
Task duration: 2:00:00
Updated: 03/08/2020, 10:00