International Military Gliding Competition 2019 (IMGC)

Holzdorf AB, Germany,   24 July 2019 – 5 August 2019

Pilots

CN Contestant Club Glider Class Handicap
RP Iwersen & Mayr SFG Donauwörth-Monheim Arcus M Mixed 114
SP Broering & Enk LSV Borken e.V. Arcus T Mixed 114
P Ronald Berg ACvZ ASG 29/18m Mixed 119
RB Misun & Misun SG Dittingen Arcus T Mixed 114
LM Merbt & Merbt AC Nastätten ASH 25E Mixed 122
CVA Petrus & Jaillais EIVV Saintes France Duo Discus Mixed 110
YR Tanguy & Portier ARMEE DE L AIR FRANCAISE Nimbus 4D Mixed 123
SG Christoph Sterl Fliegerclub Strausberg DG 808C/18m Mixed 118
2D Tonk & Thiede Fliegerclub Rostock e.V. Duo Discus X Mixed 111
Q2 Zinnert & Wichmann FC Bergisch Land DG 1001M Mixed 110
32 Ruckert & Ruckert SC Uetersen ASG 32 Mixed 114
X7 Fischer & Strewinsky LSC Bayer Leverkusen Arcus T Mixed 114
KWI Wolfgang Köckeis SFG Donauwörth-Monheim Ventus 3 Mixed 121
TE Novatscheck & Heise LSC Interflug Berlin e.V. DG 1001 Mixed 110
2L Lasse Loevenich SFG Donauwörth-Monheim ASG 29/18m Mixed 119
O6 Sagewitz & Huttel SFV Oerlinghausen e.V. Arcus Mixed 114
TX Dieter Walz LSR Aalen Ventus 2 CM /18 Mixed 118
FM Tiedemann & Meyer Fliegerklub Brandenburg e.V. Duo Discus XLT Mixed 111
Y2 Werner & Füller LSV Bückeburg-Weinberg e.V. Duo Discus WL Mixed 111
V7 Reinhard Endres SVG Lechfeld ASH 31 Mi/21m Mixed 121
FL Andreas Offer SFG Donauwörth-Monheim DG 808B/18m Mixed 118
LNA Andrew Hyslop Bicester/ Lasham DG 600/17m Mixed 113
88 Kirchner & Frantzheld LV Lüneburg Duo Discus XL Mixed 111
TW Thomas Winter LSR Aalen ASH 31 Mi/21m Mixed 121
GH Sven Baldauf FC Eichstätt DG 800S/18m Mixed 118
97 Nicolai Strewinsky SFV Utscheid DG 200 Club 107
RT Jaroslav Tomana Zbraslavice Pegase Club 102
ZP Zoltan Földi Aeroklub Alföldi Std. Jantar Club 100
MC Thomas Dantoft Kolding Flyveklub Std. Libelle Club 99
PM Maximilan Ebert AC Pirna LS 1 f Club 100
H2 Christoph Gäbel AC Pirna LS 4 Club 104
11 Damijan Korpič Aeroklub Murska Sobota DG 100 Club 100
53 Karl Heinz Pfeiffer LSV Rinteln LS 1f Club 100
717 Eric Colbrandt RBAC Std. Libelle H201B Club 98
M9 Robert Šlaus LC Maribor Slovenia DG 101G Club 100
MK Karsten Maixner FC Bronkow LS1f Club 100
II Robert Mersiowsky Aeroteam Klix Jantar Std 3 Club 106
IV Adrian Kratz LSV Bad Neuenahr LS4 Club 104
L4 Alexander Heide AeroTeam Klix LS 4 WL Club 105
B Sönke Bahlo LSV Bückeburg-Weinberg LS4a Club 104
8C Andre Augennadel Fliegerklub Brandenburg e. V. ASW 19B Club 100
OC Céline Montorio EIVV Romorantin / Aire sur l'Adour Std. Libelle H201 WL Club 99
59 Philipp Baum FSV Cumulus Uelzen SZD 59 WL Club 101
7R Gerke Hanssen Fluggruppe JG 71 “R” LS 7 WL Club 107
3J Mathias Habertag FC Bronkow e.V. LS 1 f Club 100
AX Julius Dreesbach AeC Koblenz LS 1-d Club 98
MiG Michael Schopka Fliegerklub Brandenburg e.V. PIK 20 D Club 104
MX Marcus Dawert AeC Koblenz DG 300 WL Club 105
TM Daniel Munser LSV Hofgeismer LS 3a Club 107
SM Jan Bischoff SFG Wershofen LS 1 f Club 100
FB Kevin Mohrs Fliegerclub Büchel e.V. Astir CS Club 96
GR Robin Neumann SFG Donauwörth LS 4 Club 104
ZV Robert Steinhäuser LSV Flensburg LS 3 Club 107
BG Dennis Brunssen-Gerdes SFG Donauwörth-Monheim Discus Club 107
EX Dennis Krull Segelfliegerklub Magdeburg e.V. Ventus 2 ax Standard / 15m FAI 114
GF Jürgen Philipp LS 6 Standard / 15m FAI 111
ME Marcus Müller AC Bonn-Hangelar ASW 20 WL Standard / 15m FAI 110
MP Erwin Hartenberg Sicut Larus Discus CS WL Standard / 15m FAI 108
M1 Michael Wisbacher SFZ Königsdorf LS 8 Standard / 15m FAI 108
XK Thomas Nedelka Aero Club Bad Nauheim e.V. Discus 2T Standard / 15m FAI 108
KM Christian Barton LSV Bückeburg-Weinberg e.V. ASW 28 Standard / 15m FAI 108
LF Mathias Brandt LSV Bückeburg Weinberg e.V. ASW 24E WL Standard / 15m FAI 108
MP Adrie Batenburg ACvZ Discus CS WL Standard / 15m FAI 108
MS Matthias Kaese Fliegerklub Brandenburg DG 800S Standard / 15m FAI 113