12th FAI Junior World Gliding Championships

Tábor, Czech Republic,   30 July 2022 – 13 August 2022

Pilots

CN Contestant Club Glider Class Handicap
WX Michael Tiffin ASW 20 Class CLUB 1.059
DK Henry Richard Daly ASW 20 l Class CLUB 1.059
18 Zsombor Wéber Aeroclub Alföldi ASW 20 c Class CLUB 1.072
Aa Simon van den Eijkel Zweefvliegclub Deelen LS4 Class CLUB 1.022
CK Simon Siska SGC Martin ASW 24 wl Class CLUB 1.051
BA Šarunas Stanevicius Kartenos sklandymo klubas ASW 20 Class CLUB 1.055
Y2 Robert Alin Simion Romanian Airclub LS4 a Class CLUB 1.029
FC Pascal Zollikofer Schweiz LS4 Class CLUB 1.025
S Milan Surovcík Jr. Žilina ASW 20 Class CLUB 1.059
GE Mikko Ylihärsilä Kuopion Ilmailuyhdistys ry. LS7 Class CLUB 1.027
SH Mark Travner Letalska zveza Slovenije ASW 20 Class CLUB 1.056
JM Lilla Szamosujvári Aeroclub Hajdúszoboszló Glasflügel 304 Class CLUB 1.034
S4 Lars Van Breemen West Brabantse Aero Club LS4 b Neo Class CLUB 1.029
FK Kim Toppari Hyvinkään ilmailukerho LS7 wl Class CLUB 1.031
VIS Jelmer Vis Vliegclub Hoogeveen LS4 a Class CLUB 1.025
NW Ivan Tvrdik Aeroklub Praha Letňany ASW 20 Class CLUB 1.059
8M Ionut Tudor Romanian Airclub LS4 wl Class CLUB 1.033
5 Finn Sleigh Lasham ASW 20 Class CLUB 1.052
IF Barnabás Tóth SZRK ASW 20 Class CLUB 1.059
MH Eric Schneider FSG Hammelburg LS4 b Class CLUB 1.025
AT Sara Salonen Kouvolan Seudun Ilmailuyhdistys ry Discus a Class CLUB 1.043
CR David Roth Schweiz LS4 Class CLUB 1.022
TI Samuel Richardson Herrljunga FK Mosquito Class CLUB 1.04
VG Samuel Posluch Martin ASW 20 cj Class CLUB 1.068
CP Dylan Osolian Skövde Flygklubb LS3 Class CLUB 1.042
VJ Jokubas Motuza KAASK ASW 20 Class CLUB 1.059
CX Vit Morkovsky Polička ASW 20 Class CLUB 1.059
11 David McMaster Harris Hill ASW 20 Class CLUB 1.055
VX Théo Manfredi Chérence LS7 Class CLUB 1.034
3G Edgar Lagorio Club de Vol à Voile de Chartres Discus b Class CLUB 1.043
BZI Emilien Montulet Aéroclub Royale des Ardennes LS4 Class CLUB 1.037
BZ Tomasz Kurowski Aeroklub Krakowski SZD-48-3M Brawo Class CLUB 1.007
SO Maciej Kowalski Aeroklub Kielecki Jantar std. 3 Class CLUB 1.01
MP Tereza Koubkova Vysoké Mýto ASW 20 Class CLUB 1.052
CB Miles Kjær Polyteknisk Flyvegruppe ASW 20 Class CLUB 1.052
BV Toni Kittler FSV Mössingen LS4 a Class CLUB 1.022
BI Jakub Kaczorowski Wloclawek SZD-48-3 Jantar Std. 3 Class CLUB 1.01
SF Philip Jonker AVP Potchefstroom LS3 Class CLUB 1.049
212 Toby Freeland Imperial College - Lasham ASW 20 l Class CLUB 1.055
WE Alexandre Fierain Abbeville ASW 20 Class CLUB 1.059
FT Nils Fecker Luftsportgruppe Erbslöh Langenfeld e.V. LS4 a Class CLUB 1.022
LE Lasse Edslev Aarhus Svæveflyveklub LS4 Class CLUB 1.029
TE Sondre Bjørø Os aero klubb ASW 20 Class CLUB 1.063
5I Alessandro Bassalti ACAO Discus b Class CLUB 1.045
N8 Jens Andersen Aviator-Aalborg svæveflyveklub Mosquito Class CLUB 1.048
JS Jan Zapletal Břeclav LS8 18 Class STANDARD 1
V92 Enguerrand Virol Moret LS8 Class STANDARD 1
44 Mark van den Ham Gooise Zweefvliegclub ASW 24 Class STANDARD 1
KE Mathias Valentin SG-70 LS8 Class STANDARD 1
Y Karol Snapko Aeroklub Nadwislanski Discus 2a Class STANDARD 1
UB Jonas Pitschen SG Zuerich Discus 2b Class STANDARD 1
5F Henri Philippe Aéroclub Royal des Ardennes LS8 Class STANDARD 1
235 Thomas Pavis York Gliding Centre Discus 2a Class STANDARD 1
JW James Nugent Sunraysia Gliding Club LS8 Class STANDARD 1
EU Jaromir Macoun Aeroclub Jicín LS8 Class STANDARD 1
MK Jacob Bøgelund Lassen Herning Svæveflyveklub Discus 2a Class STANDARD 1
I Wiktor Lacinski Aeroklub Ostrowski Discus 2a Class STANDARD 1
X15 Florian Labatut AVAT Toulouse LS8 Class STANDARD 1
AU Lukas Kriz Křižanov LS8 Class STANDARD 1
OK Jan Knischewski LSC-Erftland LS8 Neo Class STANDARD 1
21 Kévin Faur Aeroclub de l'Ariege Discus 2a Class STANDARD 1
2S Nico Jaegli SG Laegern Discus 2b Class STANDARD 1
95 Henry Inigo-Jones Lasham Gliding Society LS8 Class STANDARD 1
71 Maurits Hebels KNVvL / ACAO LS8 Neo FES Class STANDARD 1
D2 Nick Faber Zweefvliegclub Deelen Discus 2b Class STANDARD 1
Z1 Claudio Etterli SG Zürich Discus 2b Class STANDARD 1
HAL Áron Érseki Opitz Nándor Repülő Klub Discus 2a Class STANDARD 1
1X Ryan Driscoll Gliding Club Of Victoria LS8 Class STANDARD 1
SI Viktoria Divokova Spišska Nová Ves LS8 Class STANDARD 1
S1 Johannes Dibbern SSV Ludwigshafen LS8 neo Class STANDARD 1
SE Emil Dalboe-Pedersen Midtsjællands Svæveflyveklub LS8 Class STANDARD 1
SB Simon Briel DAeC Discus 2a Class STANDARD 1
H8 Ignas Bitinaitis Vilniaus aeroklubas LS8 Class STANDARD 1
DI Ivan Bajana SGC Martin Discus 2b Class STANDARD 1

Latest task

Task 10, 10 Aug 2022
Task distance: 198.33 km  /  479.86 km  (333.72 km)
Task duration: 3:00:00
Updated: 10/08/2022, 09:32
Task 10, 10 Aug 2022
Task distance: 248.44 km  /  460.95 km  (348.18 km)
Task duration: 3:00:00
Updated: 10/08/2022, 09:37