PMCR & pre jWGC2022

Tábor, Czech Republic,   22 May 2021 – 5 June 2021

Pilots

CN Contestant Club Glider Class Handicap
FP Petra Piskata Luhačovice LS 4 Club Class 102.5
SJ Marek Pechanec Luhačovice StdCirrus Club Class 99.1
BZ Karol Snapko Nadwislanski SZD48 JantarStd2/3 Club Class 100
5 Finn Sleigh Lasham ASW 20 Club Class 106.6
ZS Edmund Schuller Lucenec ASW24 Club Class 105.6
NO Pavel Rericha Moravska Trebova ASW19B Club Class 100.6
REX Jan Ratz Zbraslavice StdCirrus Club Class 98.6
AH Lukas Plocek Mlada Boleslav ASW19B Club Class 100.1
KAL Slavomir ml Piskaty Slovacky Aeroklub Kunovice , Czech republic Discus cs Club Class 105.3
LL Michal Lesinger Moravska Trebova ASW19B Club Class 100.8
ZAR Jakub Kos Bielsko-Bialski SZD48 Jantar std3 Club Class 100.3
SB Jakub Hlavacek Plzeň Letkov StdCirrus Club Class 99.1
J7 Pawel Glowacki Leszno C101APegase Club Class 101.3
212 Toby Freeland Imperial Gliding College Club ASW20 Club Class 106.8
OI Tibor Fratrik SGC Martin C101APegase Club Class 101.4
BJ Zdenek Boruvka Jicin StdCirrus Club Class 99.5
JS Jan Zapletal Breclav LS8 15M Mixed Class 111.7
W8 Jana Veprekova Dvur Kralove nad Labem LS8 15M Mixed Class 111.7
GX Jana Treslova Rana Discus2a 15M Mixed Class 112.6
AX Hana Treslova Rana Ventus2ax 15M Mixed Class 117.1
JW Jan Pavlik Krizanov LS8 15M Mixed Class 111.7
235 Thomas Pavis York Gliding Centre Discus2a 15M Mixed Class 112.6
AU Dana Novakova Mlada Boleslav LS8 15M Mixed Class 111.7
EU Barbora Moravcova Zbraslavice LS8 15M Mixed Class 111.7
FX Pavel Louzecky Pribyslav LS8 15M Mixed Class 111.7
B Jiri Kusbach Luhačovice KKB 15E FES 15M Mixed Class 108.8
SK Petr Koutny Krizanov LS8 15M Mixed Class 111.7
YA Jan Kotan Letňany Ventus2bx 15M Mixed Class 116.3
95 Henry Inigo-Jones Lasham Gliding Society LS8 15M Mixed Class 111.7
WX Jan Horak Zbraslavice ASW 20 WL 15M Mixed Class 110.3
JB Miloslav Cink Plzen-Letkov LS8 15M Mixed Class 111.7
OS Zdenek Balcarek Kromeriz DiscusB 15M Mixed Class 108
JX Netusilova Alena JS 1 C EVO Open Mixed Class 121.6
12 Ivan Harasta Touzim Nimbus 3/25.5m Open Mixed Class 123
XZ Radek Zima Hodkovice ASG29E Open Mixed Class 121.3
QX Michaela Rendlova Touzim ASG29E Open Mixed Class 121.3
EX Tomas Rendla Zbraslavice EB29R Open Mixed Class 129.8
CX Martin Picka Tabor Ventus2C Open Mixed Class 119.1
QZ Ivan Novak Mladá Boleslav ASG29E Open Mixed Class 121.3
ZE Roman Mracek Plzen Letkov JS3 18M Open Mixed Class 122.7
XM David Mach Velke Porici JS3 18M Open Mixed Class 122.7
LX Lenka Kuthanova Tábor JS1 18EVO Open Mixed Class 121.6
NA Radek Kucirek Havlickuv Brod EB28Edition Open Mixed Class 125.3
VB Petr Krejcirik Hranice JS3 18M Open Mixed Class 122.7
ZF Radek Krejcirik Hranice JS1 C EVO Open Mixed Class 121.6
ZI Jan Kovalcik Bratislava DISCUS2CFES Open Mixed Class 114.1
NX Martin Hrivna Zbraslavice ASG29E Open Mixed Class 121.3
IGC Petr Hotovy Ceska Lipa JS1 18m EVO Open Mixed Class 121.6
GO Ondrej Dupal Benesov ASG29E Open Mixed Class 121.3
EG Jan Boruvka Jicin VentusC Open Mixed Class 117.1
LB Lukas Benedikt Trnava Ventus3f-18m Open Mixed Class 120.5
BL Petr Bartak Plzen-Letkov LS6c-18W Open Mixed Class 117.8

Latest winner

1. Finn Sleigh 101.68 km/h
2. Toby Freeland 101.26 km/h
3. Zdenek Boruvka 89.60 km/h
Updated: 08/06/2021, 20:43
1. Miloslav Cink 111.73 km/h
2. Pavel Louzecky 111.66 km/h
3. Henry Inigo-Jones 109.52 km/h
Updated: 08/06/2021, 20:43
1. David Mach 119.60 km/h
2. Radek Kucirek 120.55 km/h
3. Tomas Rendla 124.62 km/h
Updated: 08/06/2021, 20:42

Latest task

Task 12, 4 Jun 2021
Task distance: 225.67 km
Updated: 04/06/2021, 14:14
Task 11, 4 Jun 2021
Task distance: 274.27 km
Updated: 04/06/2021, 14:13
Task 11, 4 Jun 2021
Task distance: 332.08 km
Updated: 04/06/2021, 14:11