Danmarksmesterskab i svæveflyvning 2021

Svæveflyvecenter Arnborg, Danemark,   13 mai 2021 – 23 mai 2021

Pilotes

NC Participant Club Planeur Classe Handicap
LT Morten Nørgaard Billund Svæveflyveklub ASW-27B 15-meter 1
29 Thomas Grove Herning Svæveflyveklub ASG29E 15-meter 1
EK Øjvind Frank SG-70 Ventus 3t 15-meter 1
14 Henrik Breidahl Øst-Sjællands Flyveklub JS3 15-meter 1
MO Christin Nielsen Herning Svæveflyveklub Ventus2cxT 15-meter 1
BL Steen Lund Vestjyllands Svæveflyveklub Ventus 2ct 15-meter 1
VP Jens C. Pedersen Svævethy Ventus3-15 15-meter 1
RJ Morten Bennick Polyteknisk Flyvegruppe Ventus 2ct/15m 15-meter 1
JF Thomas Leander Holstebro Ventus c 15-meter 1
209 Søren Braes JAS Ventus bT 15-meter 1
DG Hans-Christian Kolb SFK DG-600/15m 15-meter 1
HP Anders Borbye Aarhus Svæveflyveklub LS6-b 15-meter 1
ZA Knud Møller Andersen Herning Svæveflyveklub Ventus 2cT/15m 15-meter 1
SO Stig Øye Polyteknisk Flyvegruppe Ventus-3M 18-meter 1
1X Björn Rechinger Nordsjællands Svæveflyveklub ASH31Mi 18-meter 1
KB Jesper Rasmussen Nordsjællands Svæveflyveklub Discus2ct 18-meter 1
2A Jan Schmeltz Pedersen Billund Svæveflyveklub ASG29Es 18-meter 1
68 Poul Kjærgaard Pedersen JAS Ventus 2cT 18-meter 1
CM Chris Møller Vestjysk Svæveflyveklub Ventus 2cxT 18-meter 1
IS Jan Fahlgren SG-70 ASH-26e 18-meter 1
33 Peter Eriksen Kolding Flyveklub AS33e 18-meter 1
CE Claus Elmeros SG-70 ASH 31 Mi/18m 18-meter 1
2B Martin Steen Andersen Ehlers Øst-Sjællands Flyveklub Ventus 2cxT 18-meter 1
SL Erik Døssing SG-70 Discus 2cT 18-meter 1
HX Jan Granvig Dahl Midtsjællands Svæveflyveklub Ventus 2cM 18-meter 1
AB Arne Boye-Møller SG-70 JS3 Rapture 18-meter 1
EA Erik Gamél Arberg Aarhus Svæveflyveklub DG-808C 18-meter 1
APU Johnny Andresen Vestjysk Svæveflyveklub JS1C 18-meter 1
CT Svend Andersen Midtsjællands Svæveflyveklub Ventus 2CT 18-meter 1
LH Rasmus Ørskov SG-70 Asw20 Klub 1,063
TN Søren Wistisen Aviatior LS-7 Klub 1,034
M Mathias Valentin SG-70 LS1-D Klub 0,984
CC Ulrik Sørensen SG-70 LS-7WL Klub 1,042
G Morten Hoeck Petersen Sønderjysk Flyveklub Glasflügel 304 Klub 1,04
YM Julia Dresler Nørtoft Vejle Svæveflyveklub Std. Cirrus Klub 0,994
BB Mikkel Refsgaard Schmidt Nielsen Midtsjællands Svæveflyveklub LS1F WL Klub 1,017
MD Michael Thybo Jørgensen Aarhus Svæveflyveklub LS4 Klub 1,019
P9 Jens Peter Jensen Tølløse Flyveklub PIK 20 D Klub 1,009
TJ Christina Solberg Hansen Aarhus Svæveflyveklub LS1f Klub 1,005
NE Jan Hald Midtsjællands Svæveflyveklub LS4 Klub 1,033
ZT Jan Gevad Midtsjællands Svæveflyveklub Discus CS Klub 1,043
4R Thomas Fries Vestjysk svæveflyveklub ASW24 Klub 1,048
SU Minik Dam Frank AVIATOR - Aalborg Svæveflyveklub Discus CS Klub 1,043
E1 Steen Elmgaard Midtsjællands Svæveflyveklub ASW-20 Klub 1,067
LE Lasse Edslev Aarhus Svæveflyveklub LS4 neo Klub 1,026
MC Thomas Dantoft Kolding Flyveklub Standard Libelle H201B WL Klub 0,988
P6 Felipe Cvitanich Polyteknisk Flyvegruppe Discus CS Klub 1,042
K3 Hans Christian Christensen Nordjysk Svæveflyveklub LS1-d Klub 0,987
KW Jan Walther Andersen Nordsjællands Svæveflyveklub ASW 20 WL Klub 1,056
MI Jens Andersen Aviator - Aalborg Svæveflyveklub Std. Cirrus Klub 1,012
RU Mikkel Als Aarhus Svæveflyveklub DG-300 Klub 1,019
SE Miles Chalk Kjær Polyteknisk Flyvegruppe LS 8 Standard 1
PI Michael Rasmussen Aarhus Svæveflyveklub LS8 Standard 1
EC Uffe Edslev Aarhus Svæveflyveklub LS8-a Standard 1
MK Jacob Bøgelund Lassen Herning Svæveflyveklub Discus 2a Standard 1
D2 Poul Kim Larsen Midtsjællands Svæveflyveklub Discus 2a Standard 1
AX Filip Bojanowski Øst-Sjællands Flyveklub Discus 2a Standard 1
PU Peter M. Jensen Flyvestation Skrydstrup Svæveflyveklub Discus 2c Standard 1
AA Mads Linaa SG-70 Discus2 Standard 1
JB Jan Jørgensen Midtsjællands Svæveflyveklub LS8-Neo Standard 1
UG Per Foldal Jakobsen Fyns Svæveflyveklub LS 8 Standard 1
BA Kjær & Højlund SG-70/Skrydstrup Arcus T 2-sædet 1,05
VM Hoeck & Leander Nordjysk/Holstebro Arcus M 2-sædet 1,05
AM Ulrich & Wiehe Silkeborg Flyveklub Arcus M 2-sædet 1,05
63 Juhl & Christensen Øst-Sjællands Flyveklub Arcus M 2-sædet 1,05
V4 Rasmussen & Holm Vestjysk Svæveflyveklub Duo Discus T 2-sædet 1
N1 Sommerlade & Lyng & Jensen Nordsjællands Svæveflyveklub Arcus T 2-sædet 1,05
VK Skov & Hoelgaard Herning Svæveflyveklub/SG-70 Arcus T 2-sædet 1,05
JT Jørgensen & Nielsen Midtsjællands Svæveflyveklub Arcus T 2-sædet 1,05
MF Eilert & Dalboe Midtsjællands Svæveflyveklub Duo Discus XLT 2-sædet 1,01
FY Dalgaard & Christensen Aarhus Svæveflyveklub Duo Discus 2-sædet 1
SA DSvU Talentflyet DSvU Dou Discus XLT 2-sædet 1,01

Dernier vainqueur

1. Henrik Breidahl 75,41 km/h
2. Thomas Grove 65,33 km/h
3. Morten Bennick 62,94 km/h
Mise à jour : 12/08/2021 19:58
1. Peter Eriksen 112,08 km/h
2. Arne Boye-Møller 111,84 km/h
3. Johnny Andresen 98,44 km/h
Mise à jour : 12/08/2021 20:00
1. Felipe Cvitanich 71,70 km/h
2. Ulrik Sørensen 70,96 km/h
3. Rasmus Ørskov 68,91 km/h
Mise à jour : 12/08/2021 20:05
1. Skov & Hoelgaard 99,74 km/h
2. Eilert & Dalboe 79,51 km/h
3. Rasmussen & Holm 77,11 km/h
Mise à jour : 12/08/2021 20:08
1. Poul Kim Larsen 87,87 km/h
1. Jan Jørgensen 87,87 km/h
3. Michael Rasmussen 66,65 km/h
4. Peter M. Jensen 62,47 km/h
Mise à jour : 12/08/2021 20:06

Dernière épreuve

Epreuve 11, 23 mai 2021
Distance de l'épreuve : 144,23 km
Mise à jour : 23/05/2021 15:45
Epreuve 11, 23 mai 2021
Distance de l'épreuve : 156,76 km
Mise à jour : 23/05/2021 15:41
Epreuve 8, 20 mai 2021
Distance de l'épreuve : 272,29 km
Mise à jour : 20/05/2021 14:06
Epreuve 11, 23 mai 2021
Distance de l'épreuve : 156,76 km
Mise à jour : 23/05/2021 08:49
Epreuve 11, 23 mai 2021
Distance de l'épreuve : 144,23 km
Mise à jour : 23/05/2021 08:49