57th Australian Multiclass National Championships

Narromine, Australia,   27 November 2018 – 7 December 2018

Pilots

CN Contestant Club Glider Class Handicap
OKZ Lisa Trotter Kingaroy LS 8 Standard 1,010
PNL Peter Trotter Kingaroy LS 8 Standard 1,010
GXZ Gary Stevenson Grampians Discus 2 Standard 1,010
BHM Robert Smits Alice Springs LS 4 Standard 965
CLO Claire Scutter Gliding Now LS 8 Standard 1,010
WQR Milan Petkovic Tocumwal DG 100 Standard 945
XGG Andrew Maddocks Gliding Now LS 8 Standard 1,010
LSL Scott Lennon Temora LS 8 Standard 1,010
IJA Akemi Ichikawa Lake Keepit LS 8 Standard 1,010
FQF Michael Durrant Geelong LS 8 Standard 1,010
KTC Kerrie Claffey Soar Narromine ASW 28 Standard 1,010
NSZ Allan Barnes Lake Keepit LS 8 Standard 1,010
IQN Bryan Hayhow Bathurst Ventus 2a 15 Metre 1,030
GVG Tobias Geiger Benalla Ventus 2a 15 Metre 1,030
OKZ Lisa Trotter Kingaroy LS 8 15 Metre 1,010
PNL Peter Trotter Kingaroy LS 8 15 Metre 1,010
GXZ Gary Stevenson Grampians Discus 2 15 Metre 1,010
BHM Robert Smits Alice Springs LS 4 15 Metre 965
CLO Claire Scutter Gliding Now LS 8 15 Metre 1,010
WQR Milan Petkovic Tocumwal DG 100 15 Metre 945
XGG Andrew Maddocks Gliding Now LS 8 15 Metre 1,010
LSL Scott Lennon Temora LS 8 15 Metre 1,010
IJA Akemi Ichikawa Lake Keepit LS 8 15 Metre 1,010
FQF Michael Durrant Geelong LS 8 15 Metre 1,010
KTC Kerrie Claffey Soar Narromine ASW 28 15 Metre 1,010
NSZ Allan Barnes Lake Keepit LS 8 15 Metre 1,010
WPP Adam Woolley Kingaroy Ventus 2a 15 Metre 1,030
GVH Bernie Sizer Grampians PIK 20 B 15 Metre 970
GMT Jacques Graells Lake Keepit LS 6 15 Metre 1,015
GKW Jenny Ganderton Lake Keepit Mosquito 15 Metre 980
ZZU Jim Crowhurst Kingaroy ASW 20 15 Metre 995
UKG Geoff Brown Canberra JS1 C 18 Metre 1,075
VCX Frank Turner Kingaroy Ventus 2cxM 18 Metre 1,070
GHS Lisa Turner Kingaroy ASG 29 18 Metre 1,075
YJT Jenny Thompson Darling Downs ASG 29 18 Metre 1,075
ZDS Dave Shorter Lake Keepit JS1 B 18 Metre 1,075
KBRP George Schuit Outback Soaring Discus 2cT 18 Metre 1,030
GZZ David Pietsch Canberra JS1 B 18 Metre 1,075
NLP Lumpy Paterson Tocumwal JS3 18 Metre 1,085
ZDW John Orton Benalla ASG 29 18 Metre 1,075
GWS Martti Koivula Rayskala ASG 29E 18 Metre 1,075
IDJ David Jansen Kingaroy ASG 29E 18 Metre 1,075
YHK Ray Humphrey Bathurst ASG 29 18 Metre 1,075
XBE Brad Edwards Lake Keepit JS3 18 Metre 1,085
GLQ Brian DuRieu Temora LS 10 18 Metre 1,070
GVT Terry Cubley Benalla Ventus 2cxT 18 Metre 1,070
ULZ Paul Croft Beverley Ventus 2cx 18 Metre 1,070
KRJ Catherine Conway Adelaide Uni Ventus 2cxT 18 Metre 1,070
XTK Tom Claffey Soar Narromine ASG 29 18 Metre 1,075
GBB John Buchanan Kingaroy JS3 18 Metre 1,085
XNB Norm Bloch Beverley JS3 18 Metre 1,085
ZKT Matthew Atkinson Lake Keepit Ventus 2cx 18 Metre 1,070
GYL Jay Anderson Lake Keepit JS1 B 18 Metre 1,075
XBE Brad Edwards Lake Keepit JS3 Open 1,085
VCX Frank Turner Kingaroy Ventus 2cxM Open 1,070
YJT Jenny Thompson Darling Downs ASG 29 Open 1,075
ZDS Dave Shorter Lake Keepit JS1 B Open 1,075
ZDW John Orton Benalla ASG 29 Open 1,075
YHK Ray Humphrey Bathurst ASG 29 Open 1,075
ULZ Paul Croft Beverley Ventus 2cx Open 1,070
XTK Tom Claffey Soar Narromine ASG 29 Open 1,075
UKG Geoff Brown Canberra JS1 C (18m) Open 1,075
XNB Norm Bloch Beverley JS3 Open 1,085
ZKT Matthew Atkinson Lake Keepit Ventus 2cx Open 1,070
GHS Lisa Turner Kingaroy ASG 29 Open 1,075
GZZ David Pietsch Canberra JS1 B Open 1,075
NLP Lumpy Paterson Tocumwal JS3 Open 1,085
GWS Martti Koivula Rayskala ASG 29E Open 1,075
IDJ David Jansen Kingaroy ASG 29E Open 1,075
GLQ Brian DuRieu Temora LS 10 Open 1,070
GVT Terry Cubley Benalla Ventus 2cxT Open 1,070
KRJ Catherine Conway Adelaide Uni Ventus 2cxT Open 1,070
GYL Jay Anderson Lake Keepit JS1 B Open 1,075
GBB John Buchanan Kingaroy JS3 Open 1,085
KBRP George Schuit Outback Soaring Discus 2cT Open 1,030
GHI Scott Percival Tocumwal ASH 25 Open 1,055
XOZ Steve Hedley Lake Keepit Nimbus 3DM Open 1,040
VOG Arnold Geerlings Narrogin JS1 C (21m) Open 1,115
WVS Richard Frawley Narromine Duo Discus Open 1,010

Latest winner

1. Tobias Geiger 114.43 km/h
2. Allan Barnes 111.95 km/h
3. Adam Woolley 113.80 km/h
Updated: 09/12/2018, 10:32
1. Geoff Brown 121.92 km/h
2. Scott Percival 119.27 km/h
3. Norm Bloch 121.00 km/h
Updated: 07/12/2018, 20:47
1. Allan Barnes 111.95 km/h
2. Scott Lennon 110.69 km/h
3. Michael Durrant 109.65 km/h
Updated: 09/12/2018, 10:31
1. Geoff Brown 121.92 km/h
2. Norm Bloch 121.00 km/h
3. Terry Cubley 118.54 km/h
Updated: 07/12/2018, 20:14

Latest task

Task 11, 7 Dec 2018
Task distance: 235.90 km  /  448.74 km  (336.08 km)
Task duration: 3:00:00
Updated: 07/12/2018, 13:03
Task 11, 7 Dec 2018
Task distance: 232.74 km  /  445.27 km  (334.50 km)
Task duration: 3:00:00
Updated: 07/12/2018, 13:30
Task 11, 7 Dec 2018
Task distance: 235.90 km  /  448.74 km  (336.08 km)
Task duration: 3:00:00
Updated: 07/12/2018, 13:05
Task 11, 7 Dec 2018
Task distance: 232.74 km  /  445.27 km  (334.50 km)
Task duration: 3:00:00
Updated: 07/12/2018, 13:30