WAGA State Championship 23/24

Narrogin, Australia,   16 November 2023 – 25 November 2023

Official results for Standard on task 1 (18 November 2023)

Turnpoints:01NARRAIR - 16Bullaring - 83Watercarrin - 01NARRAIR
Task distance: 195.56 km  /  383.93 km  (379.26 km)
Task duration: 3:00:00
Task info:FFVP Script 2023-100 - Epreuve de vitesse sur secteurs - N=20 - n1=19 - n2=18 - n3=1 - n4=20 - Facteur journalier (F)=1.000 - Facteur achèvement (Fcr)=1.000 ; Param. Classe Standard+15m+Biplace20m - Dist. min. valid. (Dm)=120km - Dist. min. 1000pts (D1)=300km - Points maximum (Pm)=1000 - Points vitesse (PvM)=600 - Points distance (PdM)=400
# OP CN Contestant Team Club Glider Handicap Start Finish Time Speed Distance Points
1. IUG
Ashley Boyle
NGC SZD 42-2 Jantar 2B 1.005 13:10:07 16:22:13 3:12:06 111.56 km/h 357.17 km 1,000
2. KG
Arnold Geerlings
NGC ASH 25E 1.08 13:09:49 16:24:27 3:14:38 113.21 km/h 367.25 km 900
3. IIL
Chris Runeckles
BSS JS-1C 18m 1.1 13:11:29 16:16:40 3:05:11 112.47 km/h 347.11 km 858
4. VOG
Joshua Geerlings
NGC JS1C 18m 1.1 13:08:00 16:19:59 3:11:59 110.94 km/h 354.96 km 835
5. IUQ
Geoff Overheu
BSS Discus bT 0.97 13:11:51 16:15:55 3:04:04 97.31 km/h 298.52 km 827
6. N1
Norm Bloch
BSS JS 3 18 Jet 1.11 13:07:29 16:34:04 3:26:35 109.96 km/h 378.58 km 806
7. H2
Peter Howlett
BSS ASH 26E 1.06 13:08:10 16:28:53 3:20:43 104.90 km/h 350.92 km 805
8. ULZ
Ben Terrell
BSS Ventus 2cx (18m) 1.09 13:08:05 16:14:35 3:06:30 103.79 km/h 322.63 km 744
9. HDL
Jason Townes
BSS LS 4 0.955 13:07:47 16:19:11 3:11:24 89.74 km/h 286.28 km 724
10. IB
Daryl Mackay
BSS ASW-20 0.995 13:10:23 16:17:11 3:06:48 92.63 km/h 288.40 km 710
11. KZ
Kim Taylor
BSS JS 3 18 Jet 1.11 13:16:09 16:27:29 3:11:20 100.58 km/h 320.73 km 669
12. 7L
Tim Kullack
BSS Discus CS 0.99 13:10:25 16:08:51 2:58:26 89.41 km/h 268.24 km 665
13. PC
Paul Croft
BSS LAK-17B FES 1.075 13:08:22 16:27:07 3:18:45 96.64 km/h 320.11 km 658
14. HNX
David & Dayle Fry & Found
NGC Janus C(FG) 0.925 13:08:13 16:31:12 3:22:59 82.78 km/h 280.06 km 651
15. GOG
Glenn Hawser
BSS Nimbus 2 1.005 13:13:49 16:27:45 3:13:56 84.17 km/h 272.05 km 558
16. S10
Rob Hanbury
GCWA Stemme S10 1.015 13:13:46 17:10:33 3:56:47 83.88 km/h 331.02 km 540
17. GSA
John Bugno
NGC LS 4 0.955 13:11:58 16:21:49 3:09:51 76.08 km/h 240.74 km 492
18. GTO
Sally & Russell Crawcour & Brielly
GCWA DG1000/20m 0.975 13:08:24 15:52:20 2:43:56 76.17 km/h 208.10 km 467
HC AW
John Whitman
NGC Nimbus_2C 1.005 13:09:42 15:48:25 2:38:43 72.64 km/h 217.91 km 400
19. KT
Rick Amery
NGC DG 500 20m 0.955 13:10:42 63.06 km 74
DNF XT
Jennifer Shearer
NGC SZD 55 0.985 0.00 km 0
DNF = Did not fly
HC = Hors Concours, not competing officially
GTO - Adjusted start