WAGA State Championship 23/24

Narrogin, Australia,   16 November 2023 – 25 November 2023

Official results for Standard on task 2 (19 November 2023)

Turnpoints:01NARRAIR - 31Eddington - 88Wyalka AF - 01NARRAIR
Task distance: 209.98 km  /  406.20 km  (400.69 km)
Task duration: 2:59:50
Task info:FFVP Script 2023-100 - Epreuve de vitesse sur secteurs - N=21 - n1=20 - n2=19 - n3=1 - n4=20 - Facteur journalier (F)=1.000 - Facteur achèvement (Fcr)=1.000 ; Param. Classe Standard+15m+Biplace20m - Dist. min. valid. (Dm)=120km - Dist. min. 1000pts (D1)=300km - Points maximum (Pm)=999 - Points vitesse (PvM)=603 - Points distance (PdM)=396
# OP CN Contestant Team Club Glider Handicap Start Finish Time Speed Distance Points
1. 2 N1
Norm Bloch
BSS JS 3 18 Jet 1.11 13:04:07 16:03:57 2:59:50 133.52 km/h 400.18 km 999
2. 1 VOG
Joshua Geerlings
NGC JS1C 18m 1.1 13:04:37 16:07:20 3:02:43 131.50 km/h 400.44 km 988
3. IUG
Ashley Boyle
NGC SZD 42-2 Jantar 2B 1.005 13:04:30 16:12:52 3:08:22 119.57 km/h 375.38 km 979
4. 3 IB
Daryl Mackay
BSS ASW-20 0.995 13:05:04 16:06:07 3:01:03 116.82 km/h 352.52 km 956
5. KG
Arnold Geerlings
NGC ASH 25E 1.08 13:05:57 16:17:09 3:11:12 126.01 km/h 401.55 km 945
6. IUQ
Geoff Overheu
BSS Discus bT 0.97 13:17:51 16:24:50 3:06:59 111.35 km/h 347.02 km 916
7. 1 ULZ
Ben Terrell
BSS Ventus 2cx (18m) 1.09 13:06:08 16:25:16 3:19:08 121.03 km/h 401.68 km 860
8. 1 H2
Peter Howlett
BSS ASH 26E 1.06 13:08:22 16:25:04 3:16:42 114.93 km/h 376.76 km 821
9. 3 IIL
Chris Runeckles
BSS JS-1C 18m 1.1 13:06:14 16:28:14 3:22:00 119.21 km/h 401.36 km 820
10. 1 HDL
Jason Townes
BSS LS 4 0.955 13:04:31 15:57:57 2:53:26 97.75 km/h 292.97 km 729
11. 1 S10
Rob Hanbury
GCWA Stemme S10 1.015 13:10:42 16:22:48 3:12:06 103.26 km/h 330.60 km 720
12. 1 GSA
John Bugno
NGC LS 4 0.955 13:04:23 16:30:24 3:26:01 94.48 km/h 324.41 km 678
13. 1 7L
Tim Kullack
BSS Discus CS 0.99 13:07:16 16:11:54 3:04:38 97.75 km/h 300.80 km 675
14. 1 HNX
David & Dayle Fry & Found
NGC Janus C(FG) 0.925 13:07:42 16:09:28 3:01:46 90.49 km/h 274.12 km 661
15. 1 KZ
Kim Taylor
BSS JS 3 18 Jet 1.11 13:10:15 16:53:12 3:42:57 107.91 km/h 400.97 km 652
16. 1 PC
Paul Croft
BSS LAK-17B FES 1.075 13:55:09 17:15:02 3:19:53 104.05 km/h 346.63 km 646
HC AW
John Whitman
NGC Nimbus_2C 1.005 13:15:18 16:27:14 3:11:56 96.83 km/h 309.76 km 639
17. 1 GTO
Sally & Russell Crawcour & Brielly
GCWA DG1000/20m 0.975 13:13:48 16:32:04 3:18:16 93.20 km/h 307.97 km 628
18. KT
Rick Amery
NGC DG 500 20m 0.955 13:06:27 16:01:03 2:54:36 79.16 km/h 237.27 km 437
19. 3 GOG
Glenn Hawser
BSS Nimbus 2 1.005 13:05:10 289.21 km 305
HC XT
Jennifer Shearer
NGC SZD 55 0.985 13:14:00 55.00 km 59
HC = Hors Concours, not competing officially