FCC Gliding 2019

Prievidza, Slovakia,   28 April 2019 – 9 May 2019

Pilots

CN Contestant Club Glider Class Handicap
OS Oliver Springer Luftsportverein Oldenburg-Bad Zwischenahn e.V. ASG 29 Es 15 m class 117.2
AX Filip Bojanowski ØSF Discus 2a 15 m class 112.6
KAL Slavomir Piskaty SlovackyAeroklub KUNOVICE Discus CS 15 m class 108
XY Marius Pluscauskas Vilnius aeroclub Ventus 2 ax 15 m class 117.1
POL Zdun & RAWECKI Duo Discus XL 15 m class 112.5
BB Piotr Jarysz Aeroklub Koninski Ls-6 15 m class 112.1
EU Hana Treslova Rana LS 8a 15 m class 111.7
W8 Jana Veprekova Dvur Kralove LS 8 15 m class 111.7
IYB Slavomir Valecko Hranice Discus CS 15 m class 108.1
M7 Joris Vainius Vilnius ASG 29 15 m class 117.1
LR Luca Urbani ACCVV Rieti Discus 2a 15 m class 112.6
ZS Pavel Trojan Chrudim Duo Discus T (700kg) 15 m class 111
VT Jana Treslova Rana Ventus bT15m 15 m class 111.5
DT Dimitry Timoshenko Shevlino Discus 2a 15 m class 112.6
TC Iakov Shrage Neboshevlino LS 8T 15 m class 111.7
VZ Dawid Pretorius Cape Gliding Club LS-8 15 m class 111.7
YB Alex Pop Romanian Airclub Discus 2a /15m 15 m class 112.6
AU Dana Novakova Mlada Boleslav LS-8 15 m class 111.7
FX Pavel Louzecky Pribyslav LS-8 15 m class 111.7
D2 Poul Kim Larsen Midtsjallands Svaveflyveklub Discus 2a 15 m class 112.6
B Jiri Kusbach Holesov KKB 15E-FES 15 m class 108.8
QZ Radek Krejcirik LKHN Hranice ASG 29E 15m 525kg 15 m class 117.1
DR Jan Keher Prievidza Discus CS 15 m class 108.1
IR Istvan Reti Alfoldi Repülőklub Ventus 2a /15m 15 m class 117.1
5A Zoltan Hamar Vario SE Ventus 2xa 15m 15 m class 117.1
RP Lukasz Grabowski Aeroklub Wloclawski SZD-56-2 Diana-2 15 m class 118.7
Y Jacek Flis Ziemi Zamojskiej / KKGT Discus 2a 15 m class 112.6
DI Maros Divok SNV Discus 2b 15 m class 111.8
GG Guido Dalla Rosa Prati Parma LS-8 15 m 15 m class 111.7
LOT Judyta Czyż Bielsko Bialski LS-8 15 m 15 m class 111.7
DC Dariusz Czech Stalowowolski LAK 19 15m 15 m class 109.7
JB Miloslav Cink Letkov LS-8b 15 m class 111.7
DW Aldo CERNEZZI ACAO Varese DG-600M 15m WL 15 m class 110.1
95 Petr Carter Lasham LS-8 15 m 15 m class 111.7
Bi Simon Brown Lasham LS-8 15 m 15 m class 111.7
AXi Ondrej Bordovsky Krnov VENTUS 2AX 15 m class 117.1
I Lukasz Blaszczyk Ostrow Discus 2a 15 m class 112.6
N1 Oldrich Bartonik Luhačovice KKB 15 15 m class 111.1
BG Leszek Staryszak Warsaw ASG29E Combi class 121.3
VB Vitaliy Borovik Novosibirsk Nimbus-4M Combi class 125.3
LRi Vytautas Rasimavicius Pociunai JS1A-18 Combi class 121.1
AR Gintas Zube LT/KLAIPEDA ASG-29 /18m Combi class 121.3
LZ Luka Znidarsic AK Postojna Ventus 3F - 18m Combi class 120.5
4 Michele Wolff Omarama Gliding Club Arcus M Combi class 117.1
YA Sickert & Weidlich Arcus T Combi class 117.1
KT Thomas Bonsack LSV Oldenburg Bad Zwischenahn e.v ASG-29E /18m Combi class 121.3
AB Botond Szabadfi MALEV Aeroclub Arcus T Combi class 117.1
HE Arkadiusz Stefańczyk Aeroklub Kielecki ASG-29E /18m Combi class 121.3
A2 Andrzej Smielkiewicz Leszno ASG-29E /18m Combi class 121.3
MD Herbert Pirker FAS-Wien ASG 29E 18m Combi class 121.3
AKI Jan Paepke SFC Riesa-Canitz LAK 17 AT 18m Combi class 118.2
ZF Petr Krejcirik Hranice JS MD Single Combi class 121.6
CT Klaus Kalmbach FSV Tuebingen e.V. JS3-18 m Combi class 122.7
V9 Scarlat & Kessler Romanian Airclub Arcus M Combi class 117.1
56 Jerzey Kolasinski Aeroklub Poznanski/KKGT JS1-CTJ 18 EVO Combi class 121.6
DX Danes Grula Medlanky ASG 29E 18m Combi class 121.3
LO Laurens Goudriaan Cape Gliding Club ASG 32 MI Combi class 118
77 Pawel Frackowiak Aeroklub Poznanski LAK 17B FES /18m Combi class 118.3
DTi Tomasz Dul LSV Dinslaken ASG-29E /18m Combi class 121.3
DJ Jan Divok Aeroklub SNV Discus 2T /18m Combi class 116.3
GOL Adam Czeladzki Aeroklub Warszawski KKGT JS1-CTJ 18 m Combi class 122.6
OT Conrad Hartter FSV Tübingen JS1-C 21 Combi class 127.7
JS3 Tomasz Chudoment Podhalanski JS3 Combi class 122.7
LB Lukas Benedikt Trnava Ventus 3F - 18m Combi class 120.5
B52 Zdislaw Bednarczuk Bielsko-Biala JS1-18 m EVO Combi class 121.6
02 Neil McLaughlin Lasham, UK Mini-Nimbus Club class 104.4
SN Uwe Wahlig Segelfluggruppe Bensheim e.V. lLS-3 /15 M WL Club class 105
NM Juraj Sidor AK Holic Std. Cirrus Club class 98.6
VE Konrad Jaczkowski Częstochowski Discus b WL Club class 105.5
EMi Arkadiusz Downar Pegase C101 a Club class 100.6
1A Ferenc Tamas Szeged Aero Club (DAC-1930) LS 3/15 Club class 104.4
SB Marek Sawczuk Aeroklub Warszawski ASW-20F Club class 107.1
E2 Gerrard Dale Lasham and Omarama Gliding Club ASW-24("A") WL Club class 105.6
IPF Boris Zorz Lesce Std. Cirrus WL Club class 99.3
HR3 Dani Zaninovic Split ASW-24("A") WL Club class 105.6
XII Adam Woolley Kingaroy Std. Cirrus Club class 98.6
WW Kamil Wojcik Wroclawek LS-4 Club class 102.1
RT Jaroslav Tomana Zbraslavice Pegase 101.BC-W Club class 101.6
MZ Andrzej Szczerba Leszcznski SZD-48 Jantar std. 2 Club class 99.9
UY Oliver Sven Cape Gliding Club Std. Cirrus Club class 99.3
AA Rafal Siankowski Radomski SZD-48 Jantar std. 3 Club class 99.9
AM Sergey Serov Usman Std. Cirrus Club class 98.6
VI Marius Rachwal Ziemi Zamojskiej SZD-48 Jantar std. 3 Club class 99.9
PIF Slavomir ml Piskaty SlovackyAeroklub KUNOVICE Std. Cirrus Club class 98.6
AP Arturas Pilvinis Telsiu SZD-55 Promyk Club class 103.4
IX Ivan Novak Mlada Boleslav LS 4 Club class 102.1
EM Lumir Motyka Frydlant LS-1f Club class 100.1
G2 Lubomir Motl Kyjov LS-1f Club class 100.1
LS5 Tim Milner Wolds gliding Club LS-3 /15m Club class 104.4
YL Jerzy Mikolajczyk AZM Plock LS-4 Club class 102.1
YI Nico Le Roux Cape Gliding Club Libelle H201 Club class 96.6
EW Alexey Kucherov Shevlino ASW 20 Club class 107.1
MR Agata Kaszczuk Wrocław LS-1f Club class 100.1
4040 Miroslaw Izydorczak Warszawa LIBELLE STD H 201 B Club class 96.6
G1 Wojciech Izdebski Gdansk DG 101G Club class 99.1
TK Marek Herbreder Szcecin SZD-55 Promyk Club class 103.4
DD Murati & Gonczi Janus C (FG) Club class 103.7
HR1 Frane Franic Vitar Jantar STD 3 Club class 99.9
30 Aleksandar Diklic Zrenjanin DG-100 Club class 97.5
BS Stanislaw Biela Nowy Targ SZD 55-1 Club class 103.4
OG Joanna Biedermann Aeroclub Nadwislanski LS-4 Club class 102.1
W2 Marek Bialy Radom SZD-48 Jantar std. 3 Club class 99.9
CC Arkadiusz Bajura Czestochowa Mini-Nimbus c Club class 104.4
768 Tom Arscott Lasham Gliding Society LS 7 WL Club class 105.6

Latest winner

1. Uwe Wahlig 92.38 km/h
2. Marek Sawczuk 90.52 km/h
3. Tim Milner 87.92 km/h
Updated: 30/06/2019, 15:45
1. Jacek Flis 97.24 km/h
2. Dawid Pretorius 90.60 km/h
3. Lukasz Grabowski 93.89 km/h
Updated: 20/06/2019, 18:21
1. Tomasz Dul 105.23 km/h
2. Danes Grula 100.59 km/h
3. Sickert & Weidlich 96.92 km/h
Updated: 20/06/2019, 18:22

Latest task

Task 5, 8 May 2019
Task distance: 344.34 km
Updated: 08/05/2019, 16:35
Task 5, 8 May 2019
Task distance: 402.28 km
Updated: 08/05/2019, 16:35
Task 5, 8 May 2019
Task distance: 500.20 km
Updated: 08/05/2019, 11:33